10 znaků evoluce, které na nás zanechali naši předci

Od lovu a sběru jsme ušli dlouhou cestu, ale určité fyzické rysy a přirozené reakce nám připomínají naše dávné kořeny. Proč je člověk nevěrný, kdy jsme na vrcholu sil a proč jsou pro muže atraktivnější blondýnky? Jaký zvuk varoval primáty a nám dosud vadí?

Před 70 000 lety zůstal na celé naší planetě hlouček jen 2000 pralidí žijících na území Afriky. „Genetický fond člověka tedy téměř zanikl,“ tvrdí americký profesor Archem. Právě proto dnes mají všichni lidé na světě téměř stejnou DNA, všichni jsme tak vlastně příbuzní. A proto také máme v mnoha případech stejné pocity a potřeby. Shledáváte na sobě znaky evoluce, které jsme zdědili po našich předcích?

1. Proč ženy milují barvy červenou a růžovou a většina mužů zase modrou?

Ženy měly v pravěku na starosti sklizeň čerstvého ovoce. A to bývá načervenalé. A obliba modré u mužů? Modrá je barva oblohy při pěkném počasí, tedy dobrého času k lovu.

2. Proč nám vadí skřípající zvuk nehtů při škrábání po pevném povrchu?

Zvuk je velmi podobný povyku opic – a ten byl pro naše předky varováním před nebezpečím.

3. Proč nás po třicítce začnou pronásledovat zdravotní potíže?

Protože naše tělo bylo původně „naprogramováno“ na věk 28 let. Z hlediska biologie tělo dosáhne svého vrcholu ve věku 7 000 dní – tedy 19 let a 3 měsíce. Tedy člověk přestává růst a je na vrcholu sil. Potom už to jde s našimi těly z kopce.

4. Proč se ženy starají o svůj vzhled více než muži?

Podvědomě tak soupeří o muže. Žen bylo vždy více než mužů, kteří při lovu a ve válkách dost umírali. Dodnes mají muži v genech touhu riskovat a jsou náchylnější k onemocněním. I proto je stále průměrný věk žen vyšší. Světová statistika říká: 100 dívek do 25 let si může vybírat ze 108 mužů. Ve věku 26 až 28 let už na ně zbývá jen 80 mužů. Mezi 38 až 42 lety jen 62 mužů. A po šedesátce je poměr 100:40.

5. Proč jsou pro muže atraktivnější blondýnky?

Protože bylo mužů v pravěku méně než žen, byli vybíraví. A hledali u žen něco neobvyklého – například modré oči a blonďaté vlasy. Světlé vlasy byly i symbolem mládí a plodnosti. Ženské vlasy totiž časem tmavnou – kvůli úbytku ženského pohlavního hormonu estrogenu.

6. Proč nám příroda dala slepé střevo, kostrč nebo zuby moudrosti, když je k ničemu nepotřebujeme?

V případě slepého střeva vědci stále tápou. Kostrč je pozůstatkem zakrslého ocasu. A zuby moudrosti? Prapředkům se třetí stoličky hodily – jedli hlavně rostliny a ty bylo třeba něčím pořádně rozkousat. 

7. Proč je člověk nevěrný? 

Příroda ho tak naprogramovala, aby měl – stejně jako 99,9 % jiných živočichů – větší šanci se rozmnožovat. Samička šimpanze, našeho nejbližšího příbuzného, ​​má v průběhu říje sex průměrně s 35 partnery. Věrnost, monogamie, byla lidmi uměle vytvořena, aby se nerozkutálel majetek. 

8. Proč máme husí kůži?

Chlupy se nám na těle zježí v zimě či při stresu a rozrušení. Je to pozůstatek doby, kdy naši předkové chodili nazí. Naježená srst totiž lépe izoluje. A když byl náš prapředek v nebezpečí, postavila se mu srst, aby působil větší a silnější.

9. Proč červená barva u mužů vzbuzuje představu sexu a vášně?

I zde jde o dědictví po prapředcích. Samice primátů totiž ukazují samcům červené části svého těla, když jsou v říji, a snaží se je lákat k rozmnožování. Muže také u žen vzrušuje rudá rtěnka, neboť prokrvené a červené rty odpovídají tomu, že je dotyčná žena sexuálně vzrušená. Když při nedávných pokusech měli muži porovnat, kterou ženu by raději pozvali na rande – tu v červených, nebo modrých šatech – 94 % z nich zvolilo ženu v červeném.

10. Proč si ženy vybírají pro sex svalovce?

I za to mohou geny – ženské podvědomí má pocit, že s dobře stavěným samcem zplodí nejzdravější potomky a že tento typ muže lépe ubrání rodinu. Proto svalovce a muže s hranatými rysy obličeje upřednostňují ženy na sex až dvakrát častěji. Pro dlouhodobý vztah si naopak vybírají muže méně svalnaté, s jemnými rysy. Podvědomě totiž věří, že jsou věrnější.

Zdroje: rd.com, magazin.pluska.sk. Náhledová fotografie: Виктор Васнецов – Государственный исторический музей, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=123652961