Beránek XXXL (†10): Nejchlupatější beran na světě nesl nejtěžší břímě

Celých 40 kilo vlny nosil na svých bedrech zdivočelý beran Chris, který utekl australskému farmáři poblíž Canberry. Na svobodě prý pobíhal téměř šest let. Kdoví, jak se mu život s takovou přítěží líbil, ale poté ho konečně čekalo velké stříhání. Z jeho vlněného kožichu by prý mohlo být až třicet svetrů!

Beran Chris – jeden z nejznámějších představitelů merinových ovcí – zemřel v Austrálii v říjnu roku 2019. Merino je významný pro svou jemnou vlnu a té měl Chris dostatek.

Co je to za divnou ovci, jako by se ptali klokani australští. Fotka od bbc.co.uk/RSPAC

Chris se proslavil roku 2015, kdy byl neuvěřitelně zarostlý nalezen v lesích. Toulal se totiž více než 6 let po divoké přírodě a objem srsti již ohrožoval jeho život. Když ho našli, ostříhali mu 41 kilogramů kvalitního vlákna a ukázalo se, že jde o světový rekord. 

Příběh nejchlupatějšího berana, který byl nalezen poblíž Canberry v roce 2015, mu přinesl nespočet věrných fanoušků po celém světě. Tehdy zoologové upozorňovali, že zvíře následkem tíhy srsti nepřežije, a na pomoc se stříháním dorazil australský šampion ve stříhání Ian Elkins. Ten potvrdil, že za 35 let své práce s ovcemi neviděl nic podobného. 

‚‚Hrozně nás to mrzí. Byl milý, moudrý a přátelský,“ napsali tehdy na svých sociálních sítích pracovníci přírodní rezervace Little Oak. Beranovi bylo 10 let, a to je dost solidní věk na plemeno merino. 

Australané si chtěli Chrise nechat v péči. Jeho srst byla dokonce vystavena v Národním muzeu Austrálie. Chrise neměli lidé rádi pro cenu jeho srsti, nýbrž pro jeho přátelský přístup a moudré počínání.

Porost Chrisova těla se rozměry a váhou dostal do Guinessovy knihy rekordů. Fotka od bbc.co.uk/RSPAC

Zdroj: https://www.bbc.co.uk/. Náhledová fotografie: bbc.co.uk/RSPAC