Budoucí generace – generace Alfa (2014 – cca 2025)

Generace, která se rodí do světa ovládaného sociálními médii. Mnoho Alf má od narození profil na Instagramu, který spravuje některý z rodičů, jejich životy jsou veřejné. Již od útlého věku umí obsluhovat zařízení, stejně jako pózovat před kamerou či fotoaparátem, což je pro ně přirozenou součástí života. Neznají svět, ve kterém by neexistoval internet, chytré telefony a streamovací služby. Jsou zvyklé, že vše je snadno a okamžitě dostupné a internet jim zprostředkuje prakticky vše, co potřebují (donášku hotových jídel, jakýkoli nákup, sjednání služeb bez nutnosti chodit na pobočku apod.) Svět, ve kterém vyrůstají, je více asociální a odcizený, čemuž napomáhají výluky, které je nutí omezit kontakt s vrstevníky a často i s rodinou.

Pro generaci Alfa jsou technická zařízení nutností, součástí vybavení, které používají každý den. Ať už sledují tablet nebo pohádku na streamovací službě, nebo si při čekání u lékaře či nakupování fotí či hrají na mobilním telefonu svých rodičů, staly se samozřejmostí, nad kterou už nikdo nepřemýšlí. Někteří rodiče si ze svých dětí udělali živnost na sociálních sítích (např. Ryanův svět). Ti nejstarší z této generace zpochybňují instituci školy, protože jim stačí pár kliknutí na chytrém telefonu, aby našli jakoukoli odpověď, a během několika sekund mají potřebné informace.

Generaci Alfa zkoumal sociální výzkumník Mark McCrindle. Poukazuje na to, že je příliš brzy na to, aby bylo možné tuto generaci charakterizovat, ale z dostupných údajů je možné odvodit, jaká pravděpodobně bude. McCrindle teoreticky předpokládá, že většina z nich bude vyrůstat v rozmanitější rodinné dynamice, která zahrnuje rasové a ekonomické rozdíly. Předpovídá také, že stejně jako předchozí generace budou i oni odkládat milníky dospělosti, jako je manželství, rodina a vlastnictví vlastního domu. Jedno však ví jistě – dětská obezita, cukrovka, problémy se zrakem, nedostatek pohybu a špatné držení těla jsou problémem již nyní a počet lidí jimi postižených bude zřejmě největší právě v generaci Alfa.

Vše ještě zhoršily výluky, které děti pevněji připoutaly k zařízením, demotivovaly je k aktivitě a navazování osobních kontaktů a zhoršily jejich schopnost učit se řeči – enormně vzrostl počet dětí, které mají problémy se správnou výslovností a vadami řeči. V citlivém věku, kdy vnímají mimiku, aby poznaly emoce, a učí se napodobovat správnou výslovnost, byl jejich vývoj nošením závěsů zastaven. Nemluvě o psychických problémech – život ve strachu, panice, neustálém strachu a hromadě podnětů se projevil (a projeví) zvýšeným výskytem úzkostí, depresí, ADHD a sociálních problémů.

V posledních letech se v Japonsku zvýšil počet mladých lidí, kteří nevycházejí z domu, dokonce ani z pokoje. Tento fenomén už má své vlastní jméno – Hikkimori. Hikkimori doslova znamená odtržení a označuje člověka, který přestal žít ve společnosti a vyhýbá se jí. Dny tráví zavřený doma, přes den spí a v noci žije. Mezi jeho noční aktivity patří streamovací služby, hraní her a surfování po internetu. Mnohdy žije v domě svých rodičů, od kterých dostává najíst, protože odešel ze školy nebo z práce. Protože žije v noci, často s nimi ani nemluví.

Podle japonského psychiatra Tamakiho Saita je hikkimoriů asi 1,5 milionu. Poprvé se s tímto fenoménem setkal v 90. letech, kdy ho začali navštěvovat rodiče s problémem dobrovolné izolace svých dospívajících synů, kteří zanechali školy nebo odmítli zaměstnání.

Saito zjistil, že nejde jen o lenost; kultura mladých Japonců je kolektivistická, to znamená, že jejich neúspěch není jen jejich, ale očerňuje i celou rodinu; práci musí dát celou duši a zasvětit jí život, protože prospívá celé společnosti.

zdroj: Daily Star Free, BBC.com, najmama.sk, Titulní obrázek: Pixabay.com/sasint