Čeští a polští vědci budou zkoumat tajemství zapomenutých hrobů v koncentračních táborech

Pobočky“ německých koncentračních táborů v Polsku a České republice prozkoumají vědci z Vratislavské univerzity životního prostředí a přírodních věd při hledání dosud neobjevených hrobů nacistických obětí.

Małgorzata Moczulska, mluvčí Vratislavské univerzity environmentálních a biologických věd, řekla agentuře PAP, že výzkum v rámci projektu „Bioarcheologie a archeologie národně-socialistických represivních oblastí ve střední a východní Evropě“ bude provádět mezioborový tým z polské Vratislavské univerzity životního prostředí a přírodních věd spolu se Západočeskou univerzitou v Plzni, napsal Piotr Doczekalski na serveru Naukawpolsce.pl (Science in Poland.pl).

„Tyto univerzity mezi sebou již několik let spolupracují, např. při zkoumání hrobů obětí koncentračního tábora v Letech na jihu Čech. ´Táborová krajina´ je oblastí, kde se historická paměť, vyprávění a biografie obětí prolínají s hmotnými pozůstatky jejich tragédie, včetně lidských ostatků. Proto, abychom ji co nejúplněji poznali, je nutná spolupráce zástupců různých věd: nejen historie a archeologie, ale i biologické antropologie“ – upozornila Moczulska.

Koncentrační tábor. Fotka od Gitti Lohr z Pixabay

Projekt se bude zabývat dvěma oblastmi. První z nich je oblast v okolí města Holýšov v západních Čechách, kde se nachází pozůstatky několika táborů spojených s výrobou munice – včetně pobočného tábora Flossenbürg. Druhá oblast se nachází v Borech Dolnośląských, kde se dochovaly hmotné stopy po pobočkách Gross-Rosen spojených s provozem vojenských komplexů, které se zde nacházely. Encyklopedie wikipedie uvádí:

Dolnoslezský les je největší souvislý les v Polsku s celkovou rozlohou 1650 kilometrů čtverečních. Nachází se v jihozápadním Polsku, v Dolnoslezském vojvodství a Lubušském vojvodství, nedaleko hranic s Německem.

Autoři projektu uvádějí, že jedním z jejich cílů je „posoudit materiální důkazy týkající se zapojení nacistické ´země tábora´ do válečné výroby a vojenské logistiky“.

Druhým – ale jak bylo zdůrazněno, rovnocenným cílem projektu – je nalezení zapomenutých hrobů obětí nacismu. V Dolnoslezském lese budou vyhledány hroby vězňů z Gross-Rosenu v pobočce v Iłowě (okres Żagań) a Trzebień (okres Bolesławiec). V České republice se výzkum zaměří na hroby vězňů, kteří zemřeli při Pochodech smrti v okrese Tachov počátkem roku 1945. Podobná lokalita bude studována v západním Polsku v okrese Żary, uvedla mluvčí Vratislavské univerzity environmentálních a biologických věd.

Projekt „Bioarcheologie a archeologie národně-socialistických represivních oblastí ve střední a východní Evropě“ bude financován Národním vědeckým centrem v rámci soutěže OPUS 22 + LAP, napsal autor článku Piotr Doczekalski na serveru Naukawpolsce.pl (Science in Poland).

Zdroj: scienceinpoland.pl. Náhledová fotografie: Barak Broitman z Pixabay