Cigaretový kouř, toaleta, lednice, botník, odpadkový koš: Jak se doma snadno zbavit nepříjemných pachů

Ať už se o provoněnou domácnost snažíte sebevíc, ne vždycky se to podaří. Vyzkoušeli jste různé osvěžovače vzduchu i chemické přípravky na neutralizaci pachů, ale nakonec se ukázaly jako neúčinné? Nezoufejte. Na odstranění nežádoucích zápachů vám postačí pomocníci, které už nejspíš máte doma. A jestli ještě ne, jejich nákup vám rozhodně nenabourá měsíční rozpočet.

Cigarety

Nemusíte být kuřáci, aby vám zápach z cigaret prosytil byt. Stačí mít otevřené okno a ne příliš ohleduplné sousedy. Na cigaretový kouř v místnosti vyzrajete, když namočíte houbičku na nádobí do octové vody a umístíte ji do nějaké misky nebo ji zavěsíte. Další možností je zapálení obyčejné nebo vonné voskové svíčky. Ta zápach zneutralizujete.

V případě, že se nepříjemný pach line z popelníku, stačí nádobu omýt ve vodě s trochou lihu.

Lednice

Různou směsici pachů z lednice, v nichž často dominují zrající sýry nebo zelenina, odstraníte, když dovnitř vložíte misku s vlažným mlékem. Podobně účinně ale poslouží i miska s kávovou sedlinou, octem, jedlou sodou nebo vodou a rozdrceným živočišným uhlím.

Odpadkový koš

Veškerému protivnému odéru ze zbytků zabráníte, když na dno umytého odpadkového koše nasypete jedlou sodu. V ideálním případě sypte sodu i do plastového pytle rovnou na odpadky. Stačí použít malé množství každý den.

Botník

Jedlou sodu využijete i u nelibého pachu z bot. Do obuvi nasypte 2-3 lžíce jedlé sody a nechte působit přes noc. Druhý den prášek jednoduše vysajte.

Pokud nechcete aplikovat sodu přímo do bot, vyrobte si polštářky proti zápachu. Do tenké ponožky natrhejte kousky papíru a opět přidejte 2-3 lžíce jedlé sody. Ponožku zavažte a vložte do boty. Po několika hodinách by měl odér vymizet. Polštářek nevyhazujte, dá se použít opakovaně. Při zeslábnutí účinku stačí přidat další lžíci jedlé sody. Vylepšit ho můžete také esenciálním olejem např. levandulovým, který nejenže botu provoní, ale zároveň bude působit proti bakteriím a plísním.

Toaleta a koupelna

I když se to nemusí zdát, zbavování zápachů z toalety nebo v koupelně je velmi jednoduché. Stačí škrtnout sirkou a nechat ji vyhořet. Jako prevence se osvědčila nemletá pražená zrnka kávy. Několik jich nasypte na talířek a dejte do rohu místnosti.

Zdroj: KADLECOVÁ, HANA. Babo, raď! aneb Kterak si pomoci v domácnosti. 1. vydání. Praha: PLEJÁDA, 2001. 96 s. ISBN: 80-86431-12-6, Náhledový obrázek: Freepik