Čínská albínka se ze sirotčince dostala na stránky Vogue

Jako malá se ocitla v čínském sirotčinci, kde by ji čekal nelehký životní osud. Vše se ale změnilo a Xue Li je dnes módní ikonou.

Albínka v Číně? To asi nevěští lehký osud

O tom, že vybočovat z řady se v komunistickém státě příliš nenosí, vypráví i naše vlastní historie. Své si zažila také Xue Li. V čínské komunitě její narození nepřineslo radost – albínka se vymyká veškerým klasickým pohledům na to, jak by měla dcera vypadat. Ve státě, kde je navíc praktikována politika jednoho dítěte, se Xue brzy dostala do sirotčince.

Dostala se do Nizozemska

Její příběh však naštěstí má dobrý konec. Z čínského sirotčince, kde byly její vyhlídky na slušný život mizivé, se dostala vlivem osudu až do nizozemské adoptivní rodiny. Odtud byl už jen krůček k tomu, aby svou neotřelou vizáží oslovila módní průmysl.

Práci bere jako poslání

Xue Li svou profesi bere jako důležité poslání. Snaží se totiž změnit náhled na albíny jako takové. Když se před dvěma lety dostala na stránky módní bible Vogue, byl to doslova poprask. Senzaci, která se kolem ní rozpoutala, tak využila k osvětě.

Tvrdí totiž, že stereotypy, které stále lidé používají, ohrožují děti po celém světě. Například v Malawi nebo v Tanzanii je s albíny zacházeno velmi krutě. Jsou tam chytáni, aby se jim odřízly končetiny. Bývají zabiti pro náboženské účely – jejich kosti jsou totiž tamními šamany využívány jako lék. Xue Li se tak snaží o co největší osvětu a svým příkladem potírá staré zkostnatělé předsudky, které o albínech mají i obyvatelé civilizovaného světa.

Kdyby zůstala v Číně, byla by brána jako osoba s genetickou vadou. Kdyby šla do školy, museli by jí obarvit vlasy na černo. Jako albínka by se zřejmě stala obětí šikany svých spolužáků a později i celého okolí.

Zdroj: https://www.bbc.com/. Náhledová fotografie: flickr