Co s naklíčenými bramborami? A jsou ještě jedlé?

Když je skladujeme příliš dlouho, začnou klíčit a mnozí z nás dumají nad tím, zda jsou ještě poživatelné. O čem je řeč? O bramborách. Stalo se to už každému z nás – nakoupíte pár kilo do zásoby a najednou je nestíháte spotřebovat tak, jak jste plánovali. Co s bramborami, které vyklíčily? Může nám jejich konzumace ublížit? Pojďme se podívat, co říkají fakta.

Brambory jsou přirozeným zdrojem glykoalkaloidů, které se vyskytují běžně např. i v rajčatech nebo lilku a v nízkém množství mohou být našemu zdraví dokonce prospěšné, mají totiž schopnost snižovat hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Vysoké dávky však mohou být pro naše tělo toxické. Když brambora začne klíčit, obsah glykoalkaloidů začíná stoupat.

Veldejší účinky

Příjem nadměrného množství glykoalkaloidů z naklíčených brambor se obvykle projevuje až po několika hodinách, příp. druhý den po kozumaci. V lepším případě může člověk trpět bolestmi břicha nebo průjmy. Větší koncentrace glykoalkaloidů už může způsobovat výskyt nižšího krevního tlaku, zrychleného tepu, horečky, bolestí hlavy a malátnosti. V nejzazších případech může toxicita z klíčků vést i ke smrti. Vědecké výzkumy dále poukazují na to, že konzumace naklíčených brambor v těhotenství zřejmě vede k vyššímu výskytu vrozených vad u plodu.

Na co si dávat pozor?

Kromě vyrašených klíčků poznáte vyšší koncentraci glykoalkaloidů i podle chuti, brambory bývají hořké. Odstranění klíčků, slupky a nazelenalých míst může výrazně snížit jejich toxicitu. Toho lze dosáhnout i tepelnou úpravou, přesněji smažením. Nicméně u vaření ani pečení stejné účinky prokázány nebyly.

Nejbezpečnější tedy je se naklíčeným a nazelenalým bramborám zcela vyhnout. Odstraněním klíčků, slupky a tepelnou úpravou můžete sice obsah toxických látek v bramborách snížit, ale je otázkou, zda to bude ze zdravotního hlediska dostačující. Mnohem účinnější je prevence.

A jak zabránit tomu, aby brambory vyklíčily? Ideálně kupujte pouze takové množství brambor, které jste schopni v krátké době zkonzumovat. Pomůže také brambory uchovávat na suchém a temném místě. Pozor na skladování brambor pohromadě s cibulí! To může jejich klíčení urychlit.

Co s naklíčenými bramborami?

Brambory obsahují velké množství škrobu, který má bělicí a odmašťovací schopnosti. Brambory povařte v osolené vodě a nechte vývar vychladnout. Vytvoříte si tak domácí čisticí přípravek, který si nezadá s těmi komerčními. Můžete s ním zksuit vyčistit dvířka od trouby nebo připálený hrnec. V rozprašovači navíc skvěle poslouží jako postřik na mšice!

Zdroj: healthline.com, santeplusmag.com / Náhledová fotografie: GettyImages