Kdo by je neznal? Stačí, když v televizi nebo rádiu zazní první takty takové typicky známé písně, a každý okamžitě zpozorní.
O úsměvu, který se objevuje na tvářích lidí, není pochyb. Pat a Mat jsou fenoménem, který je s námi už léta. My jsme na nich před desítkami let vyrůstali, naše děti je znají a je více než jisté, že legendární duo budou znát i naše vnoučata.
„Věřím, že filmové hvězdy Pat a Mat tu s námi budou ještě dlouho,“ řekl mi v našem rozhovoru pan Marek Beneš, jehož tatínek Lubomír Beneš byl režisérem a „otcem“ legendární dvojice Pat a Mat. Více o tom, jak tyto postavy ožily na obrazovce, a mnoho zajímavostí ze zákulisí vzniku seriálu se dozvíte v následujícím rozhovoru. Jinak věděli jste, že typická manuální „nešikovnost“ dvojice Pat a Mat není hlavní myšlenkou díla? Nebo že původní postavy byly sádrové odlitky slepičích vajec? Nebo že…
Pane Beneši, nemohu se vás nezeptat, jak a kdy vznikla dvojice Pat a Mat?
Můj otec Lubomír Beneš, byl kutil. Plno příhod sám zažil a rád poslouchal i kutilské příhody, které se staly někomu jinému. Když začal natáčet animované filmy ve Studiu Jiřího Trnky, napadlo ho uvést své kutily na filmové plátno. Ke spolupráci přizval výtvarníka Vladimíra Jiránka a dramaturga Jiřího Kubíčka. První příběh určený pro promítání v kinech před hlavním filmem se jmenoval Kuťáci. V té době postavy ještě neměly své typické čepičky a měly mimiku. Zvedalo se jim obočí a měnil se jim tvar pusy.
Někde jsem četl, že notoricky známé jméno Pat a Mat, nebo chceme-li Pat & Mat nebo …A je to! nevzniklo najednou, na samém počátku stvoření a přirozeně se vyvíjelo. Nějakou dobu ho čeští diváci mohli najít pod názvem „Kuťáci“.
Kuťáci byl název filmu, který ještě nebyl součástí seriálu. Sami tvůrci však o svých postavách i později mluvili jako o kuťácích, podle tohoto názvu.
Původní seriál, respektive první díly pod názvem…A je to!, byly natočeny v Krátkém filmu pro tehdejší Slovenskou televizi v Bratislavě. Později byli převezeni do Bontonu?
Bonton a.s., respektive Ateliery Bonton Zlín a.s. koupily výrobcovská práva od Slovenské televize, Krátkého filmu a.s. a společnosti Aif s.r.o. Některé epizody si ABS sami vyrobily.
Jako dědic značky úspěšně pokračujete v odkazu svého otce.
Já pokračuji v díle, které započal můj otec. Nyní se mnou pracuje i moje dcera Tereza a syn Lubomír. Jsou jedinými zaměstnanci mé společnosti Patmat s.r.o.
Vraťme se k seriálu. Celá zápletka se točí kolem neschopnosti dvou kutilských mistrů. Jak vznikl nápad postavit pozemek na tomto základě?
Manuální nešikovnost není hlavní myšlenkou díla. Je dokonce diskutabilní, jak moc jsou Pat a Mat nešikovní. Někdy překvapí i sami sebe. Hlavní je jejich přístup k životu. Nikdy neskládají ruce do klína a vždy jsou se svým dílem spokojeni, ať to dopadne jakkoliv. Na sebe navzájem se nezlobí, ani si neubližují.
Tvorba animovaného filmu rozhodně není procházka růžovým sadem. Jak dlouho trvá a kolik stojí natočení jedné epizody?
Výroba jedné epizody nám trvá vyrobit tři měsíce. To mluvím jen o vlastním natáčení ve studiu, kterému musí předcházet vymyšlení příběhu, výroba loutek, dekorací a rekvizit. Nakonec se epizoda ještě upravuje v dalších studiích, doplňuje se o ruchy a muziku.
Vždy mě zajímalo, jak vznikalo samotné studio, z čeho se skládalo a jak se skládalo během natáčení, a také obydlí samotných herců, kde se příběhy odehrávaly.
Velikost vlastních dekorací a rekvizit vychází z velikosti loutek, které jsou vysoké dvacet centimetrů. Místnosti, ve kterých se loutky pohybují, mají podlahu o rozměrech jeden krát jeden metr. Venkovní scény jsou samozřejmě větší. Někdy zaplní celý atelier.
Už jako malý kluk jsem při sledování tohoto seriálu žasl nad dokonalými kopiemi skutečných věcí – žebřík, kbelík, auto… čí to byl hodinový stroj?
Rekvizity, se kterými Pat a Mat pracují, vypadají opravdu reálně. Někdy je obtížné toho dosáhnout při takovém zmenšení. Naštěstí máme šikovné tvůrce.
Z vyrobeny samotné p jakého materiálu jsouostavy Pat a Mat?
Původní hlavičky byly ze sádrových odlitků slepičích vajíček, kterým otec přilepil uši a nos. Poté se hlavičky zaformovaly a vymačkávaly se do forem z moduritu. Dnes si hlavičky necháme tisknout na 3D tiskárně.
Kolik dílů bylo natočeno pod nyní novým názvem Pat & Mat (nebo Pat a Mat)?
Do současné doby je natočeno již 129 epizod s Patem a Matem. První epizoda se jmenovala „Kuťáci“ a 28 epizod pro Slovenskou televizi mělo název „… a je to!“ Ostatní epizody mají v názvy vždy Pat a Mat.
Díky tomu, že se jedná o němý film, si tato série podmanila doslova celý svět. V kolika jazycích a v jakých zemích ho mohli diváci vidět?
Jedině v Holandsku je seriál nadabovaný. Jinak jsou Pat a Mat ve všech zemích bez dialogů, tak jak jsme je natočili. Před čtyřiceti lety tvrdil můj otec, že byl seriál prodán do osmdesáti zemí světa. Domnívám se, že v dnešní době internetu viděli diváci Pata a Mata už na celém světě.
Motivem každé epizody bylo vyřešení nějakého problému. Byl natočen film, který se zabýval něčím jiným?
V každé epizodě s Patem a Matem je jejich kutilství. Někdy není jejich cílem vyřešit problém. Stačí jim radost z kutění, nebo jsou spokojeni jen z toho, že si něco pěkně užili.
Obě postavy mají své typické oblečení. Je to proto, aby je divák od sebe lépe rozeznal?
Postavy Pata a Mata jsou vzájemně zaměnitelné. Na začátku měly stejné charaktery. Nyní je Pat s rádiovkou ten více přemýšlivý. Mat vše řeší raději překotně a s použitím síly.
Měly postavy jména od samého začátku?
Jména Pat a Mat dostaly postavy až v osmdesátých letech. Otec besedoval s dětmi a oni chtěly vědět, jak se jejich hrdinové jmenují.
Zvláštností této zdánlivě nesourodé dvojice je, že divák nikdy není svědkem agrese, hněvu, pokud se mezi nimi něco pokazí. Nanejvýš si „zaťukají“ na čelo a dostanou nový nápad. Je v tomto postoji nějaké poselství pro nás, lidi?
Pat a Mat mají stejnou povahu, jakou měl můj otec Lubomír Beneš, jejich tvůrce. Neznám nikoho, s kým by se on vážně nepohodl. Také Vladimír Jiránek byl přátelský kliďas.
Seriál a postavy si našly zvláštní oblibu u dětí. Byl film původně koncipován takto?
Film Kuťáci byl určen pro dospělé diváky. Teprve až když se začal seriál natáčet pro Slovenskou televizi, jako večerníček, přizpůsoboval se více dětem. Já jsem však přesvědčen, že dnes je seriál pro celou rodinu, bez rozdílu věku.
Holčička, která Pata a Mata doprovází, je jejich součástí od samého začátku? Nepamatuji si, že by se v průběhu let změnila. Kdo za ní stojí?
U prvního pilotního filmu „Kuťáci“ byl autorem hudby Luboš Fišer. Hudbu k nejvíce dílům složil Petr Skoumal. Motivy z jeho hudby jsou ty nejznámější. Po Petrově smrti je autorem hudby k posledním 39-ti epizodám Zdeněk Zdeněk. Také jeho motivy si diváci již začínají pamatovat.
Pat a Mata, protože se narodili za socialismu, zřejmě kastraci neunikli. Co, pokud je vám známo, pane Beneši, bylo vytýkáno vašemu otci a Vladimíru Jiránkovi?
Tehdejší dramaturgové České televize chtěli, aby jejich pohádky dětské diváky také vychovávaly. Tvrdili, že naše příběhy o kutilech jsou jen pouhou legrací, která navíc navádí děti k rozbíjení věcí. Slováci si to naštěstí nemysleli a nechali si pro Slovenskou televizi Bratislava vyrobit v Krátkém filmu Praha 28 večerníčků s názvem „…a je to!“.
Teď, když jsme byli v době socialismu, hrozilo Patovi a Matovi, že jim někdo zabrání v natáčení?
Pat a Mat byl úspěšný seriál, který se dobře prodával do celého světa, a proto jeho natáčení mělo podporu.
Po pádu socialismu založil váš otec v Praze a Curychu vlastní animační studio AIF Studio. Kolik dílů seriálu se tam natáčelo?
V Zürichu se nikdy nenatáčelo. Žil tam jeden ze společníků Aif, který měl na starosti distribuci epizod vyrobených v tomto studiu.
Po roce 2000 jste sám založil Patmat Film a úspěšně pokračoval v sérii. Ty se však nyní objevily pod jiným nebo změněným názvem.
Založil jsem nejprve společnost Patmat s.r.o. a později i Patmat film s.r.o. Obě mé společnosti vyráběly pokračování seriálu pod různými názvy, ve kterých jsou však vždy obsažena jména Pat a Mat.
Před několika lety jsme mohli knihu najít i na knižním trhu a dvojici Mat a Mat v reklamách nebo na divadelních prknech. Uvažujete o nové sérii s těmito postavami?
V současné době se hrají s Patem a Matem různá divadelní představení, objevili se v knižní podobě, na DVD i na CD a na výstavách. Připravujeme i opravdový celovečerní film. Diváky se snažíme informovat na našich stránkách https://www.patmat.cz, na kterých máme také e-shop https://obchod.patmat.cz/. Věřím, že filmové hvězdy Pat a Mat s námi budou ještě dlouho.
Autor: Štefan Čambal, zdroj: Redakce, Titulní obrázek zdroj: Patamat s.r.o.