Generace Z (1997-2012): Jak žijí mladí lidé narození v této generaci a jak je ovlivňuje? Zoomeři jako první vyrostli ve světě technologií a mají potenciál změnit svět

Generace dnešních teenagerů a mladých dospělých se datuje od roku 1997 do roku 2012, přičemž některé kohorty uvádějí roky 2000 až 2013. Říká se jí také generace iGen, což označuje první generaci, která se narodila do světa technologií a prakticky žije a vyrůstá s tabletem nebo mobilním telefonem v ruce. Život na sociálních sítích je pro ně normální, dokonce nutností, aby se mezi svými vrstevníky nevytratili.

Jejich zájem se soustředí především na online obsah od youtuberů a influencerů, čemuž odpovídá i volba povolání – mnozí touží vydělávat velké peníze jako jejich idoly, youtubeři, a věnují se tvorbě zábavných videí. Málokdo si pamatuje dětství bez internetu a technologií. Generace Z nesleduje televizi ani nečte tradiční noviny, ale sleduje streamovací služby a online zpravodajství, listuje digitálními časopisy. Jedná se o nejpočetnější generaci současnosti – v roce 2019 bylo uvedeno, že 32 % populace tvoří zoomeři.

Zoomeři si nedokážou představit život bez sociálních médií. Jejich prostřednictvím sdílejí své názory a život, cítí sounáležitost a příslušnost k určité virtuální skupině (například k fanklubu influencera) více než k té reálné. Schopnost ovládat technologie jim často brání v pěstování schopnosti skutečných mezilidských vztahů. Veškerou zábavu a informace vyhledávají online, jsou největšími uživateli aplikací a nakupují online.

Bývají kreativní, ale často pohodlní a líní. Jejich rodiče je podporovali v tom, aby vyrůstali s tabletem nebo chytrým telefonem v ruce, a vzhledem k jejich dospělým povinnostem se není čemu divit – svým způsobem to byla také forma kontroly. V důsledku toho je však generace Z závislá na online světě a zaostává v užívání si života tady a teď.

Zoomeři, kteří vyrůstali na sociálních sítích a internetu obecně, byli vystaveni mnohem většímu množství angličtiny než předchozí generace, což se odrazilo v jejich slovní zásobě – v každodenní řeči používají anglická slova a anglické zkratky jsou pro ně plnohodnotnou komunikací. Nemají problém se sledováním zahraničních filmů a seriálů, mnozí jsou zvyklí spíše na originální znění než na dabing.

Sledují zahraniční blogery, youtubery a hvězdy, což je také vystavuje novým progresivním myšlenkám a názorům, které formují jejich pohled na svět; v této generaci proto vidíme nejvíce progresivně smýšlejících lidí, pro které je pojem „tradiční hodnota“ spojen s negativní konotací. Jsou citliví na rasismus, sexismus, šovinismus, ale i nacionalismus. Humor předchozích generací považují za nespravedlivý.

Také kvůli spěchu, povinnostem a nedostatku času rodičů můžeme usuzovat, že generace Z si vždy vše pořídila rychle, jen aby měla doma klid. Kvůli tomu selhávají v odolnosti, pracovitosti a schopnosti odložit okamžité uspokojení – pokud něco chtějí, chtějí to hned. Vyznačují se neústupností, vše se jich nadměrně dotýká, uráží je a nejsou schopni přijmout nespravedlivý svět, v němž je třeba o úspěch a štěstí bojovat.

Proto často reagují přehnaně, důvodem je jejich celoživotní působení na média, která přinášejí děsivé zprávy a nepříjemné senzace, vyvolávají úzkost a domněnku, že svět je nebezpečný a zlý. Protože jsou od mládí bombardováni podněty a jsou zvyklí zahánět nudu sociálními médii, jsou sice schopni multitaskingu, ale nedokážou se soustředit a dlouhodobě a systematicky pracovat na jedné věci/cíli. Generace zoomerů je výjimečná také tím, že začíná pít kávu v mnohem mladším věku než jejich předchůdci, což také přispívá k rostoucímu problému úzkosti.

zdroj: Najmama.sk, Titulní obrázek: Pixabay.com/NadineDoerle