Když Heath Ledger v roce 2008 zemřel, svět byl v šoku. Pohlednému australskému herci bylo pouhých 28 let – a byl na vrcholu své kariéry. Jeho zbožňujícím fanouškům se zdálo, že má všechno. Co se tedy skutečně stalo v den smrti Heatha Ledgera?
Přestože se Ledger těšil úspěchu ve svém profesním životě, jeho osobní život se rozpadal. Nejen, že údajně užíval drogy, ale také bojoval s nespavostí – někdy spal jen dvě hodiny za noc. A jeho vztah s milovanou partnerkou Michelle Williamsovou skončil. Je tragické, že Ledgerova sestupná spirála brzy povede k jeho smrti.
Oficiálně byla příčina smrti Heatha Ledgera připisována náhodnému předávkování. Ale jeho cesta k samoléčbě byla komplikovaná, temná a nepochopená v mainstreamovém tisku.
Zatímco byl ještě ve škole, Ledger vzal malé role v několika australských filmech a televizních pořadech. Ve věku 19 let již udělal skok do Los Angeles. V roce 1999 hrál ve filmu 10 Things I Hate About You, Ledger rychle vzal Hollywood útokem. A od té doby jeho hvězdná síla jen rostla, když získal role ve filmech jako Patriot a Ples příšer.
V roce 2005 jeho hvězda hořela ještě jasněji. Ledgerův výkon v roli Ennise Del Mara v průkopnickém filmu Zkrocená hora prokázal jeho seriózní herecký talent – a ohromil diváky i kritiky.
„Pan Ledger magicky a záhadně mizí pod kůží své štíhlé, šlachovité postavy,“ rozplýval se deník The New York Times. „Je to skvělý filmový výkon, stejně dobrý jako to nejlepší z Marlona Branda a Seana Penna.“
Ledger získal nominaci na Oscara za nejlepšího herce za roli ve filmu Zkrocená hora. Ve svých 26 letech byl jedním z nejmladších herců, kteří kdy byli nominováni. Ledger sice o cenu přišel, ale další už získal.
Poté, co se setkal s Michelle Williamsovou při natáčení filmu, začal s ní Ledger bouřlivý vztah. Pár později našel místo v Brooklynu v New Yorku a přestěhoval se k sobě. Koncem roku 2005 se jim narodila dcera.
Po nominaci Heatha Ledgera na Oscara za film Zkrocená hora následoval pozoruhodný obrat ve filmu I’m Not There – filmu inspirovaném Bobem Dylanem. Ještě více vzrušující je, že Ledger brzy ztvárnil Jokera v Temném rytíři.
Ale v zákulisí to zdaleka nebylo růžové. V září 2007 Ledgerův vztah s Williamsovou skončil. Zatímco Williamsová zůstala v domě páru v Brooklynu, Ledger se přestěhoval na Manhattan – kde se stal oblíbeným objektem newyorských bulvárních plátků.
V profilu New York Times – publikovaném jen několik měsíců před jeho smrtí – se Ledger otevřel o výzvách, které přišly s jeho hereckou kariérou. Při popisu své role v I’m Not There, Ledger poznamenal: „Stresoval jsem se trochu moc,“ a přiznal, že nebyl „hrdý“ na svůj výkon.
V době rozhovoru byl Ledger v Londýně, kde dokončoval Temného rytíře. A bylo jasné, že hrát Jokera – někoho, koho Ledger popsal jako „psychopatického, masově vrahajícího, schizofrenního klauna s nulovou empatií“ – by pro něj mohlo být vyčerpávající.
Aby to bylo ještě více stresující, Ledger vyvinul intenzivní proces, aby se dostal do myšlení padoucha Jokera. „Seděl jsem asi měsíc v hotelovém pokoji v Londýně, zamkl jsem se, vytvořil si malý deník a experimentoval s hlasy,“ vysvětlil Ledger v jiném rozhovoru.
Ledgerův přítel a trenér dialektů Gerry Grennell, který žil s hercem během posledních týdnů jeho života, byl svědkem hercovy nespavosti z první ruky. „Slyšel jsem ho, jak se potuluje po bytě a říkal: ‚No tak, chlape, vrať se do postele, zítra musíš pracovat,'“ vzpomínal Grennell. „Řekl: ‚Nemůžu spát, člověče. ‚“
Při natáčení Imaginária doktora Parnassa byl Ledger v tak hrubém stavu, že jeho znepokojení kolegové tvrdili, že měl případ „chodícího zápalu plic“. Pokračoval v boji se spánkem – a pokoušel se sám léčit, jen aby si odpočinul.
Grennell řekl, že Ledger měl také těžké časy vyrovnat se s koncem svého vztahu s Williamsovou: „Stýskalo se mu po jeho dívce, chyběla mu jeho rodina, chyběla mu jeho malá holčička – zoufale ji chtěl vidět a držet ji a hrát si s ní. Byl zoufale nešťastný, zoufale smutný.“
Není překvapením, že Ledgerova rodina se o něj bála. Ledgerův otec později prozradil: „Jeho sestra mu večer předtím telefonovala a říkala mu, aby nebral léky na předpis s prášky na spaní. Řekl: „Katie, Katie, jsem v pořádku. Vím, co dělám.“
22. ledna 2008 byl Heath Ledger nalezen mrtev ve svém newyorském bytě.
Jeho hospodyně si údajně myslela, že spí – protože ho slyšela chrápat ve 12:30. Ale když jeho masérka dorazila ve 2:45 na schůzku, Ledger nereagoval na klepání na dveře jeho ložnice.
Jeho hospodyně a masérka otevřely dveře – a našly Ledgera v bezvědomí a nahého na podlaze. Podle policie ho ani jeden z nich nedokázal oživit, a tak přivolali pomoc. Ale to už bylo pozdě. Heath Ledger zemřel ve věku 28 let.
Podle úřadu soudního lékaře v New Yorku bylo příčinou smrti Heatha Ledgera náhodné předávkování léky na předpis. Tento smrtelný koktejl obsahoval léky proti bolesti, léky proti úzkosti a prášky na spaní.
Konkrétně zemřel na „akutní intoxikaci kombinovanými účinky oxykodonu, hydrokodonu, diazepamu, temazepamu, alprazolamu a doxylaminu“. Podle odborníků může tato kombinace způsobit, že mozek a mozkový kmen člověka „usnou“ – a zastaví funkci srdce a plic.
Ačkoli úřady zjistily, že smrt Heatha Ledgera byla náhodná, vyvstaly otázky. Nakonec vyšlo najevo, že Ledgerova masérka zavolala herečce Mary-Kate Olsenové krátce poté, co našla jeho tělo. Olsenová a Ledger byli známí jako blízcí přátelé – ale někteří se zajímali, zda mu dodala některé z drog, které ho zabily.
zdroj: Allthatinteresting, Titulní obrázek: Wikimedia Commons / Howie – Public Domain