Julius Caesar a egyptská královna Kleopatra měli syna Ptolemaia XV Caesara, který se narodil v roce 47 př.nl. Po Caesarově zavraždění v roce 44 př. n. l. upadl Řím do občanské války. Řada triumvirátů vládla Římské říši. Poslední vznikla v roce 43 př. n. l. mezi Octavianem, Marcem Antoniem (Marek Antonius) a Lepidem. V tomto boji o moc se Kleopatra postavila na stranu Marka Antonia.
V roce 31 př.nl, římský senát prohlásil Marcus Antonius (Mark Antony) nepřítele státu. Antonius uprchl do Egypta, kde se setkal s Kleopatrou. Oba se stali milenci a vládli Egyptu společně. Ptolemaios XIII zemřel v bitvě proti Caesarovým silám v roce 30 př.nl. Kleopatra a Antonius porazili Caesarovy vrahy v bitvě u Actia v roce 31 př.nl. Pár ustoupil do Egypta, kde oba spáchali sebevraždu, když Octavianovy síly napadly v roce 30 př.nl.
Scénáře posledních dnů byly velmi nejisté ohledně toho, jak velká egyptská královna Kleopatra zemřela. Mnozí říkají, že se zabila jedovatým hadem, ale objevy vedly některé k přesvědčení, že mohla zemřít přirozenou smrtí.
Kleopatra se narodila v roce 69 př.nl v Alexandrii v Egyptě. Její otec byl Ptolemaios XII a její matka byla Kleopatra V. Byla třetím dítětem ze sedmi dětí Ptolemaia XII. Kleopatřini sourozenci byli: Arsinoé, Ptolemaios, Filip, Kleopatra VI., Bereniké a Ptolemaios XIII. Její rodina byla řeckého původu a byla posledními faraony, kteří vládli Egyptu předtím, než se v roce 30 př.nl stal římskou provincií.
Když bylo Kleopatře 18 let, provdala se za svého mladšího bratra Ptolemaia XIII. v tradičním egyptském obřadu. Krátce po svatbě zemřel otec Kleopatry a ona a její manžel se stali společnými vládci Egypta.
Jako společní vládci, tam bylo mnoho konfliktů mezi Kleopatra a Ptolemaios XIII. V roce 48 př.nl, Kleopatra uprchla z Egypta poté, co Ptolemaios XIII pokusil zabít ji. Odešla do Sýrie a postavila armádu, aby si vzala Egypt zpět. Alexandr Helios, jeden z jejích dvou synů, byl ponechán v Egyptě jako rukojmí.
Po vládnoucí éře 21 let byla Kleopatra poražena římskou armádou v bitvě u Actia v roce 31 př.nl. Spor o poslední den začíná u Marka Antonia. Jeden ze služebníků Marka Antonia pomohl Kleopatře uniknout z bitvy a vzal ji do Egypta.
Kleopatra postavila novou flotilu v Alexandrii a pokusila se odplout, ale byla zajata Octavianovou armádou. Když se Marek Antonius doslechl o jejím zajetí, spáchal sebevraždu. Tato zpráva Kleopatru velmi rozrušila; Mluvila se svými služebníky o tom, jak chce zemřít.
Říká se, že Julius Caesar zemřel atentátem, Marek Antonius sebevraždou a Kleopatra hadím uštknutím. Ze tří vládců římské říše to byla jen Kleopatra, která se setkala se svým koncem tak dramatickým způsobem.
Kleopatra se uchýlila do mauzolea se svými věrnými služebníky, Irwinem a Eirasem. Kleopatra si nechala přinést košík s jedovatými hady. Podle Plútarcha zemřela tak, že se nechala kousnout aspem, jedovatou egyptskou kobrou. Další příběh říká, že se zabila jedovatým hadem, kterého si držela na prsou.
V egyptské mytologii kobra symbolizovala královskou hodnost a božskou autoritu. Kleopatra se možná rozhodla zemřít hadím uštknutím, aby se identifikovala s bohyní Isis. Isis byla sestra a manželka Osirise a matka Hora. Byla také patronkou bohyně Egypta.
Následky Kleopatřiny smrti byly jak politické, tak osobní. Julius Caesarův prasynovec Octavian, který přijal jméno Augustus, se objevil jako první římský císař. Augustus upevnil svou moc a zahájil Julio-Claudiánskou dynastii. Řím zažil období míru a prosperity za Augusta.
Antoniova smrt však uvrhla Řím do zmatku. Octavianus obvinil Kleopatru, že přesvědčila Antonia, aby zradil Řím. Aby se distancoval od pošramocené pověsti svého rivala, nařídil Octavianus, aby Antoniovo tělo bylo převezeno zpět do Říma k řádnému pohřbu. Kleopatřiny ostatky byly bez okolků vhozeny do Nilu, jak se slušelo na mrtvolu zrádce.
Kleopatřina hrobka nebyla nikdy nalezena. Předpokládá se, že Octavianovi muži pravděpodobně zničili její tělo. Přesto je jí zasvěcena malá svatyně v chrámu Isis na ostrově Philae v Egyptě.
Její osobní život a tragická smrt často zastiňují Kleopatřiny úspěchy. Přesto byla pozoruhodnou vládkyní, které se podařilo udržet Egypt nezávislý navzdory drtivé přesile. Její smrt ukončila ptolemaiovskou dynastii a zahájila novou éru v egyptské historii.
Obraz Kleopatry v západním světě prošel za poslední dva tisíce let pozoruhodnou transformací. V římských dobách byla démonizována jako intrikánská pokušitelka, která svrhla jednoho z největších římských generálů a téměř svrhla říši.
zdroj: ancient-code.com, Titulní obrázek: Wikimedia Commons / inconnu – Public Domain