Lampionový průvod a oslavy VŘSR jsme milovali, vzpomínají pamětníci na politický pochod s ohněm

Lampionové průvody se konají po celém světě a mají typicky náboženský nebo vzpomínkový charakter – u nás v České republice je jejich historie trochu více politická.

Ale nepoznali byste to z dnešního lampionového průvodu, roztomilé tradice, při níž skupiny rodin, školy a celé komunity rozsvěcují podzimní večer nejrůznějšími papírovými výtvory ve tvaru všeho možného, ​​od lucerniček po dinosaury.

Průvod přikázaný i zakázaný

V prvních letech po sametové revoluci byste lampiónový průvod v Česku zřejmě nepotkali. Byl jedním ze symbolů totality. Na příkaz komunistických ideologů vyrážely 7. listopadu do ulic měst celé školy a povinně rozsvěcely lampióny na počest Velké říjnové socialistické revoluce.

V současnosti jsou lampiónové průvody opět v módě. Konají se při oslavách vzniku republiky nebo na svatého Martina.

U někoho však pořád vzbuzují rozpaky, zejména takhle v listopadu mají pro některé pamětníky ošklivou pachuť po ruské říjnovo-listopadové revoluci. Historie lampiónových slavností je stará tisíce let a také v Česku chodily lampiónové průvody již před zprofanovanými oslavami bolševického převratu v Rusku.

Autentické vzpomínky

Fotka od Rosy – The world is worth thousands of pictures z Pixabay

V osmdesátých letech se ale rachejtle koupit nedaly, dokonce ani na silvestra. Jedinou příležitostí tak byl ohňostroj, který se konal každoročně 7. listopadu při výročí VŘSR. Děti se po setmění scházely před svými školami a pak pod dohledem učitelů zamířily s rozsvícenými lampiony ke Gottwaldově soše, vzpomínají zlínští občané. „Oslavy VŘSR jsme milovali, byla to pro nás příležitost dostat se po setmění z domu bez rodičů. Kluci se vyžívali v tom, že podpalovali ostatním lampiony, i když za to hrozila při odhalení dvojka z chování. Zaměřovali jsme se na konkurenční třídy a neoblíbené spolužáky, někdy ale dávku benzinu schytali i učitelé. Používali jsme k tomu náhradní náplně do zapalovačů, které se prodávaly v trafikách v malých tubách. Stačilo je trochu propíchnout a pak z metru až dvou zamířit, zmáčknout a zasažený lampion celý krásně vzplál,“ vzpomíná Aleš Chovanec ze Zlína.

Náplně do zapalovačů ale bylo třeba shánět s předstihem, protože už v říjnu někdy bývaly beznadějně vyprodané. Odvážnější školáci pak jako náhradu používali injekční stříkačky naplněné benzinem, popsal další pamětník.

Lampióny pro Masaryka

„Ve větší míře se objevily za první republiky,“ uvedl Marek Junek z oddělení novodobých dějin Národního muzea pro server Aktualne.cz. Například při desátém výročí vzniku Československé republiky doplňoval lampiónový průvod oslavu spojenou s bohoslužbou. Lampiónové průvody chodily též při narozeninách Tomáše Garrigue Masaryka.

Z historie obce Doubrava u Karviné se dovídáme, že v předvečer  3. října 1903 prošel z Orlové do Doubravy lampiónový průvod a večer sehráli divadelní ochotníci orlovského sokola Tylovu hru „Paní Marjánka, matka pluku“ na oslavu otevření Národního domu.

Na počest stříbrné svatby Františka Josefa I. a Alžběty v Libici nad Doubravou u Chotěboře kráčela 23. dubna 1879 v průvodu školní mládež, za ní místní školní a obecní výbor, pak uprostřed lampiónů hudba a ostatní obecenstvo.

Průvody v zahraničí

Ve světě mají lampiónové průvody často náboženský charakter. V Německu se do nich přeměnil Martinský pradávný průvod světel, na který se kdysi chodilo se zapálenými loučemi. V čele průvodu jede svatý Martin na koni ve válečné zbroji, rozdává dětem sladkosti, zapalují se ohně a hraje muzika.

Asie – domov lampiónů

– Lampiony pocházejí z Asie. V Číně jsou jako součást většiny svátků narození dítěte, svatby, pohřby už před naším letopočtem.

– Výroba lampionů z bambusových tyček a jemného papíru byla záležitostí celé rodiny. Nejoblíbenější byl tzv. Běžící kůň, který má více než tisíciletou historii.

– Tradiční svátek lampionů se v Číně koná 4.března, kdy je první úplněk v novém roce čínského lunárního kalendáře. Ke zvykům patří též řešení hádanek zavěšených na lampionech.

– Někdy se lampiony vypouštějí do vzduchu. Mají donést přání k bohům. K tomuto účelu bývají uzavřené a dosahují výšky až několika metrů. Fungují na principu horkovzdušného balonu.

Zdroje: expats.cz, aktualne.cz, e15.cz. Náhledová fotografie: Rosy – The world is worth thousands of pictures z Pixabay