Máte doma rafana? Šest způsobů, jak přimět psa, aby přestal štěkat

Představíme vám seznam šesti technik, které mohou pomoci umírnit štěkání vašeho psa. Neměli byste ale očekávat zázračné výsledky přes noc. Co funguje na vašeho psa, nemusí fungovat na jiného. 

Jak popsal web Humane Society – čím déle pes štěká, tím déle mu bude trvat, než si vyvine jiné způsoby komunikace nebo se stane imunní k podnětům ke štěkání. Rozhodující je pochopení toho, proč pes štěká, a následný výběr technik, které nejlépe zafungují ve vaší konkrétní situaci.

Při tréninku vždy pamatujte na tyto tipy:

– Křičet na psa, aby byl zticha, jeho štěkání neomezí. Cílem je zjistit, proč pes štěká, a poté mu poskytnout alternativní způsob komunikace nebo odstranění podnětu, který způsobuje štěkání.

– Tréninky udržujte pozitivní a optimistické. Štěkání je zcela běžnou součástí psích komunikačních nástrojů.

– Buďte důslední, abyste psa nemátli. Pokud to budou všichni v domácnosti respektovat, povede to k rychlejším výsledkům.

1. Prevence je klíčová

Štěkání je normální chování psa a štěňata z něj nevyrostou, ale můžete podniknout pozitivní kroky k jeho omezení a naučit psa alternativním způsobům komunikace. Vaším úkolem jako „rodiče“ domácího mazlíčka je obhajovat svého psa, což znamená nevystavovat ho situacím, které ho příliš stresují. Pokud váš pes neustále štěká, snaží se vám říci, že má nenaplněnou potřebu nebo je třeba se zbavit děsivé nebo ohromující situace.

Fotka od Robert Gramner z Unsplash

2. Štěká na kolemjdoucí

Pokud štěká na lidi nebo zvířata procházející za oknem, zvládněte jeho chování zatažením závěsů nebo umístěním psa do jiné místnosti.

3. Štěká, že chce jít ven

Pokud váš pes štěká, když potřebuje jít ven, vycvičte ho, aby místo toho zacinkal zvonkem u dveří. Můžete začít tím, že ho přivedete ke zvonku, a když se ho dotkne, dáte mu pamlsek. Postupně ho nechte zazvonit, než půjde na záchod.

4. Štěká na hosty u dveří

Hoďte mu pamlsek do pelíšku a požádejte ho, aby „šel na místo“. Když tam spolehlivě dojde, aby si zasloužil pamlsek, otevřete dveře. Pokud vstane, okamžitě dveře zavřete. Opakujte, dokud nezůstane na místě, i když se dveře otevřou.

Poté zvyšte obtížnost tím, že někdo zazvoní na zvonek, když je váš pes v pelíšku. Odměňte ho za to, že zůstane na místě. Možná ho budete muset mít na vodítku, abyste mu pomohli navést ho na místo, když vejdou hosté.

5. Štěká, když je zavřený

Pokud používáte bednu nebo uzavřenou místnost, když opouštíte domov nebo máte návštěvy, dejte pozor, abyste psa nepouštěli ven, když štěká. Opět platí, že používání hraček a dostatek cvičení před tím, než ho zavřete, může skutečně omezit štěkot. Pokud štěká, počkejte, dokud nepřestane – byť jen na vteřinu – a otevřete dvířka nebo ho odměňte pamlskem nebo novou hračkou. Když si uvědomí, že ticho mu přináší lahůdku, prodlužte dobu, po kterou musí zůstat v klidu, než bude odměněn.

6. Štěká na jiné psy

Nechte známého se psem stát mimo dohled nebo dostatečně daleko, aby váš pes neštěkal na jeho psa. Jakmile se oba přiblíží, začněte svého psa krmit pamlsky, a když se dvojice opět vzdálí, přestaňte mu dávat. Postup několikrát opakujte. Nesnažte se postupovat příliš rychle, protože může trvat dny nebo týdny, než bude váš pes věnovat pozornost vám a pamlskům, a nebude rafat na jiného psa.

Rada na závěr

Pokud se domníváte, že váš pes štěká reaktivně na cizí lidi, členy rodiny nebo jiné psy, nebo pokud se výše uvedené tipy ukázaly jako neúspěšné, zvažte pomoc certifikovaného profesionálního trenéra psů.

Zdroj: www.humanesociety.org. Náhledová fotografie: Manel Vazquez z Pexels