Nahlédněte do nejstrašidelnějších katakomb světa – a poznejte znepokojivé příběhy, které se za nimi skrývají

Při návštěvě některých z nejkrásnějších měst na světě je snadné zapomenout, že katakomby někdy leží pod ulicemi.

Vezměme si například Paříž. Ačkoli francouzská metropole je známá jako město lásky, možná by měla být také nazývána městem kostí. Ostatky 6 milionů Pařížanů leží v podzemních jeskyních pod městem.

Řím má také více než 40 katakomb ukrytých pod svými ulicemi.

Ale nejstrašidelnější katakomby na světě se nenacházejí jen ve Francii a Itálii. Malta, Peru a Tunisko jsou také domovem některých děsivých krypt.

Některé z nejstarších katakomb na světě jsou v Římě. Tyto krypty byly postaveny v průběhu 1. století a byly podzemními hrobkami používanými židovskými rodinami. Římané zakázali pohřby uvnitř městských hradeb, takže katakomby se staly oblíbeným způsobem, jak tyto rodiny uložily své milované k odpočinku.

Ve 2. století začali křesťané také používat katakomby k pohřbívání svých mrtvých, uvádí BBC. Vzhledem k tomu, že křesťanství bylo v té době v Římě nezákonné, nejstarší katakomby města se často nacházely pod pozemky vlastněnými křesťany, kde je římské úřady nenašly.

Mnoho starých katakomb v bývalé římské říši pochází z 2. až 4. století. Ale éra katakomb nakonec skončila.

Když se křesťanství stalo oficiálním náboženstvím Říma na konci 4. století, praxe pohřbívání mrtvých v podzemních tunelech pomalu vymizela. Místo používání skrytých krypt křesťané pořádali pohřby nad zemí.

Proto bylo mnoho římských podzemních krypt ztraceno. Ale renesanční vykopávky začaly odkrývat více než 40 pohřebních tunelů ve městě.

Ne všechny krypty světa však byly po staletí před veřejností skryty. A některé z nejznámějších katakomb jsou mnohem modernější.

V 17. a 18. století zažila Paříž populační boom. A netrvalo dlouho a městu docházela místa, kde pohřbívat své mrtvé.

Přeplněnost pařížských hřbitovů se stala hlavním problémem kvůli zápachu. Místní obchody s parfémy si stěžovaly, že potenciální zákazníci utekli kvůli zápachu, podle časopisu Smithsonian.

Mrtvá čára stěn katakomb Palerma na Sicílii na této fotografii z 19. století. Roberto Rive/Wikimedia Commons

A v roce 1780 vedly silné deště ke zhroucení hřbitovní zdi, což způsobilo, že mrtvá těla zaplavila pařížskou čtvrť, k velkému zděšení obyvatel.

Paříž potřebovala řešení. A bývalé lomy pod městem jeden nabízely. V roce 1786 začaly úřady přesouvat tisíce těl ze hřbitovů jako Les Innocents do starověkých tunelů. Asi 12 let úřady odvážely těla do podzemí a tunely plnily kostmi.

V průběhu let se katakomby staly domovem ostatků 6 milionů Pařížanů. Některé z nejstarších kostí se datují více než tisíc let. Po roce 1860 však Pařížané přestali pohřbívat mrtvé ve své podzemní kryptě.

Návštěvníci dnes mohou vstoupit do pařížských katakomb, ale jen asi míle je přístupná veřejnosti. A ti, kteří se odváží vstoupit dovnitř, se setkají s děsivým varováním. Nad vchodem do podzemí do tunelů visí cedule: „Arrête, c’est ici l’empire de la mort!“ (Přestaňte! To je říše smrti!)

Ačkoli většina katakomb ze 17., 18. a 19. století je mezi veřejností dobře známá, mnoho z nejstarších krypt na světě bylo často ztraceno po stovky let. Takže, jak lidé znovu objevili tyto podzemní hrobky? Obvykle to byla směs výkopových prací, zvědavosti a štěstí.

Jedním z příkladů je práce Antonia Bosia, archeologa, který sestoupil do vchodu do římského tunelu v roce 1593, podle Encyklopedie světových dějin. V té době byl vchod otevřen, ale nikdo nevěděl, co se skrývá pod ním – dokud Bosio znovu neobjevil městské katakomby.

Po staletí byly římské hrobky lidmi nedotčeny. Bosio našel bludiště tunelů a hrobek, což mu vyneslo titul „Kolumbus katakomb“. Ale nebyl zdaleka jediný, kdo našel dlouho ztracené krypty.

Ve skutečnosti druhá největší kostnice v Evropě zůstala skryta až do roku 2001, podle Atlas Obscura. Místnosti plné kostí, které byly po staletí ztraceny v České republice, byly odhaleny díky rekonstrukci kostela sv. Jakuba. Je neuvěřitelné, že v brněnské kostnici jsou uloženy ostatky 50 000 lidí.

zdroj: BBC, Atlas Obscura, Worldhistory.org, Titulní obrázek: Pixabay.com/tdfugere – Panoramatický snímek pařížských katakomb odhaluje stěnu z kostí. Ostatky odhadem 6 milionů Pařížanů leží v katakombách pod městem.