Ne, velbloudí trus opravdu nepomáhá léčit průjem!, varují vědci

Čas od času se objevují články, které naznačující, že konzumace velbloudích exkrementů může pomoci proti průjmu, tvrdí amsterdamští vědci. Údajná terapie byla dokonce zmíněna v některých akademických studiích.

Aby vědci zjistili, zda by to mohla být pravda, dovezli z Egypta velbloudí trus a prozkoumali jej. Jejich závěr je: v boji s průjmem za použití velbloudích exkrementů ničeho nedosáhnete, odkazuje se deník NL Times na nizozemskou největší tiskovou agenturu Algemeen Nederlands Persbureau (ANP).

Inspirace léčbou beduínů

Němečtí vojáci prý úspěšně léčili průjem pomocí velbloudího trusu v Africe během druhé světové války. Podle vyprávění vojáci okopírovali „léčbu“ od beduína, který pro dosažení optimálních výsledků užíval „lék“ co nejčerstvější. Ale zda to obyvatelé pouště skutečně dělali, nebo ne, je irelevantní, protože by to podle vědců z Amsterdam UMC a University of Amsterdam nepomohlo ani v jednom případě.

Beduín s velbloudy na poušti. Fotka od Noureddine Belfethi

S, nebo spíš bez probiotik?

Velbloudí trus obsahuje bakterie Bacillus subtilis. „Existují náznaky, že bakterie Bacillus subtilis má probiotický účinek a může pomoci při průjmech. To vytváří atraktivní příběh, který říká, že beduíni používali velbloudí trus obsahující tuto bakterii k léčbě průjmu,“ řekl mikrobiolog Jurgen Seppen. Ale množství bakterií ve velbloudím trusu prostě nestačí k vytvoření požadovaného účinku.

„Bakterii jsme mohli detekovat pouze pomocí velmi citlivé techniky. Studie ukázala, že koncentrace Bacillus subtilis ve velbloudím trusu je srovnatelná s koncentrací této bakterie v lidských výkalech a půdě. Zcela nedostatečné množství pro terapeutický účinek.“

Účinná velbloudí moč

Ta metoda, o které se říká, možná ve skutečnosti neexistovala, řekl Seppen. S kolegy zkoumal nejen výkaly, ale i literaturu. „Existuje velké množství literatury o terapeutickém použití velbloudí moči, ale ne o použití velbloudího trusu.“ Příběh velbloudího lejna byl vysledován na německé webové stránce, která byla od té doby stažena do režimu offline.

Nesmysl se stal hitem, i vědeckým

S výsledky vědci uvedli, že prokázali nejen to, že „dobře znějící a ‚chutný‘ nesmyslný příběh lze rychle přijmout a šířit, dokonce i v seriózní vědecké literatuře. Vyvinuli také techniky pro studii velbloudího lejna, které použijí ke zkoumání významu Bacillus subtilis a dalších sporotvorných bakterií při střevních onemocněních, oznámila nizozemská tisková agentura ANP.

Zdroj: https://nltimes.nl. Náhledová fotografe: Volker Glätsch z Pixabay