Neobvyklá vyhlídka hned za našimi hranicemi: Boží ruka

Výše zmíněné dílo zvané Kéz Kilátó (v doslovném překladu „vyhlídka ve tvaru dlaně“) můžete navštívit na severu Maďarska v pohoří Cserhát, nedaleko obce Hollókő. Lidé však této turistické atrakci začali přezdívat také „Boží ruka“.

Netradiční vyhlídka poprvé spatřila světlo světa již v roce 2020.

Podle místního portálu Csodalatos Magyarorszag se k ní nejrychleji dostanete z Felsőtoldu. Stojí totiž přímo na národní modré trase.

Památka se sice nachází v nedaleké obci Hollókő, ale pokud zvolíte tuto alternativu, bude vám cesta k ní trvat asi 6 kilometrů. Pro srovnání, z Felsőtoldu je to k němu jen 2,5 kilometru. Pokud zvolíte kratší trasu, nezapomeňte navštívit barokní zvonici v Horním Toldě, která je jen o kousek dál po cestě.

Přestože o použitém materiálu, rozměrech či průběhu stavby není mnoho pramenů ani informací, stala se „Boží ruka“ od svého postavení vyhledávanou atrakcí. A to i přesto, že není vyznačena téměř na žádné turistické mapě.

zdroj: Startitup, Csodalatos Magyarorszag, Titulní obrázek: Wikimedia Commons / Várkonyi Tibor – Public Domain – Hollókő