Odborníci se domnívají, že Johnny Depp trpí syndromem cizího přízvuku. Je toto vzácné onemocnění léčitelné?

Spousty zvědavců právě sledují soudní proces Johnny Depp versus jeho manželka Amber Heard. Při sledování průběhu soudního procesu více lidí než kdy jindy věnuje pozornost Johnnyho přízvuku a koktání.

Americký herec Johnny Depp se narodil v Kentucky, ale jeho rodina žila asi na dvaceti místech, než se konečně usadila na jižní Floridě. Byl vystaven různým dialektům a to vysvětluje, proč jeho projev nezní tak, že pochází z Kentucky nebo Floridy.

Podle webu Marca.com kromě tohoto ovlivnila jeho přízvuk i dlouholetá herecká kariéra. Při hraní se Depp vždy plně ponoří do role včetně jakýchkoli akcentů, které postava potřebuje. Vzhledem k povaze své práce také hodně cestuje po světě, což ho během celého života vystavuje různým jazykovým polohám. Deppův přirozený talent pro mimiku mu taktéž umožňuje začlenit to, co slyší, do toho, jak rychle mluví. I když Depp dokáže snadno napodobit skotský nebo britský přízvuk, jeho původní americký akcent jako by se v průběhu let vytratil.

Pozoruhodně dokonalé napodobení?

Ve svých filmových rolích vypiloval různé dialekty naprosto bravurně – britský, irský a australský. Depp je dlouhá léta spojován s legendární postavou kapitánem Jackem Sparrowem. Ve svých filmech o Pirátech z Karibiku používá opilecký britský přízvuk, za což si od fanoušků vysloužil spoustu chvály, napsal web The Little Facts.

Jeho role Jacka Sparrowa však není jediná, která vyžadovala napodobovat britskou mluvu. Taktéž napodobuje anglický přízvuk postavy Sweeneyho Todda (Ďábelský holič z Fleet Street), kde role vyžadovala londýnský tzv. cockney přízvuk ze čtvrti East End. Deppovi se zde podařilo drsný dialekt zcela vynést do nebes.

Dokonalou skotskou angličtinou zase promlouval ve filmu Hledání Země Nezemě. Jeho skotský přízvuk byl nepřekonatelný a dokonce i rodilí mluvčí potvrdili, že to bylo působivé.

Hvězda herce Johnnyho Deppa na Hollywoodském chodníku slávy v Los Angeles. Fotka od jodiandbrett z Pixabay

Má Depp syndrom cizího přízvuku?

Odborníci nejenom na Marca.com nazývají stav, kdy lidé po úrazech či poškození mozku začnou mluvit jinak, syndrom cizího přízvuku. Vzhledem k anamnéze užívání drog se u Johnnyho Deppa o tomto onemocnění často hovoří. Deppovo bravurní napodobování přízvuků nelze plně vysvětlit a stále mate své fanoušky touto neuvěřitelnou schopností.

Podle MUDr. Evy Pivoňkové (z www.priznaky-projevy.cz) je syndrom cizího přízvuku (anglická zkratka FAS) velmi vzácné onemocnění, které se u některých pacientů rozvine po nějakém poranění hlavy či po mrtvici. Pro netrénované ucho nemusí ani zvuk znít jako cizí přízvuk, zvláště například u Angličanů či Američanů, u kterých se může pouze vyskytnout přízvuk z jiného regionu.

Diagnostika je velmi složitá. Lékař musí provést spoustu vyšetření. Pacient absolvuje psychologické vyšetření, hodnocení jazykových dovedností, analýzu jazykových dovedností.

Léčba spočívá ve spolupráci pacienta s logopedem, aby byl schopen obnovit původní řečové návyky. Někdy je zapotřebí využít také psychologa, zvláště v případech, kdy se člověk cítí nějakým způsobem ztrapněn a bojí se mluvit.

Zdroj: www.thelittlefacts.com, www.marca.com, www.priznaky-projevy.cz. Náhledová fotografie: LyraBelacqua-Sally z Pixabay