Odborník na myčky nádobí varuje před pěti chybami, kterých se běžně dopouštíme

Ashley Iredale se s deníkem Daily Mail podělil o nejčastější chyby, kterých se majitelé myček nádobí běžně dopouštějí. Mnohé z nich se budou týkat i vás.

  1. Neměli byste se obtěžovat vkládáním tablet do dávkovače myčky, říká odborník. Považuje to za zcela zbytečné. Nádobí totiž umyjete stejně dobře, pokud tabletu vhodíte na dno myčky. Iredale vysvětlil, že přihrádky jsou navrženy tak, aby zadržovaly práškové mycí prostředky a zabránily jejich spláchnutí do odtoku, ale tablety to neudělají. „Tablety jsou na to příliš velké. Pokud jsou od začátku volné, dávají rozpustnému obalu náskok při prvním máchání, takže samotná tableta je od začátku mycího cyklu lépe přístupná.“
  2. Oplachováním nádobí před vložením do myčky se plýtvá vodou, navíc nádobí nebude ani čistší. Rychlé opláchnutí nádobí může ve skutečnosti způsobit, že bude ještě špinavější, protože myčka nádobí „obelstí“ a bude si myslet, že je již čisté. „Než nádobí vložíte do myčky, stačí z něj seškrábnout hrubé nečistoty, ale není třeba ho oplachovat. Nádobí tím nebude čistší a jen spotřebujete více vody.“
  3. Zavírání myčky mezi jednotlivými mytími není podle odborníka bezpečné. Těsnění nemá šanci vyschnout, což může později vést ke vzniku plísní a nepříjemných pachů. Pokud necháte dvířka mírně pootevřená, zabráníte růstu bakterií a plísní, protože dovnitř bude proudit kyslík a prostředí nebude tak teplé a vlhké. „V rámci týdenního úklidu je také dobré otřít těsnění dvířek myčky měkkým hadříkem, abyste odstranili zbytky jídla a udrželi těsnění v dobrém stavu.“
  4. Používání nenaplněné myčky je neúčinné z několika důvodů. Plýtváte penězi za vodu a energii, protože myčka spotřebuje stejné množství elektřiny a vody bez ohledu na to, jak je plná. Plná myčka nádobí lépe suší, protože ohřívá nádobí horkou vodou a poté toto teplo udržuje, aby pomohla nádobí lépe usušit.
  5. Poslední odbornou radou je, abyste do myčky nikdy nedávali ostré nože, pokud je nechcete poškodit. Proces mytí totiž může otupit ostré hrany a drsné chemikálie v kombinaci s vlhkým prostředím mohou způsobit korozi oceli. Kvalitní ostré nože byste proto měli mýt pouze ručně.

zdroj: Daily Mail, Topky.sk, Titulní obrázek: Pixabay.com/onlynoodle