Odhalení NASA: Záhadná sada stop nalezených na měsíčním povrchu mimo mise Apollo

NASA se v současné době připravuje na návrat na Měsíc prostřednictvím nadcházejícího vesmírného programu Artemis. S pěti misemi Apollo, které předcházely této, vědci také objevili záhadný soubor stop, které nepatřily astronautům, kteří dříve chodili po Měsíci.

V programu „NASA’s Unexplained Files“ vědci objevili další sadu stop, které nebyly astronautů, kteří naposledy vstoupili na Měsíc. Poslední měsíční mise byla Apollo 17, astronaut Harrison Schmitt byl mezi posledními muži, kteří na chvíli vkročili na měsíční povrch. Spolu se svým kolegou Eugenem Cernanem byli oba astronauti schopni pokrýt více území tím, že vytvořili svůj vlastní způsob měsíční chůze, protože jejich stopy zůstaly nedotčené pro nadcházející roky.

Nicméně v roce 2009 poslala průzkumná sonda zpět snímek jiné sady stop, které byly 30 mil od místa, kde Schmitt a Cernan kráčeli.

Podle lunárního vědce agentury Petera Schultze: „Vypadají jako podivné stopy pochodující po povrchu, divíte se, co je způsobilo.“ Ačkoli stopy byly nalezeny kilometry daleko od místa, kde chodili poslední astronauti, lunární geolog Benjamin Weiss řekl, že stopy nemají nic společného s lidskou interakcí.

„Pokud byly stopy způsobeny řetězcem meteorů, měly by být uspořádány v přímce. S vyloučením meteorů vědci hledají podobné struktury ve Sluneční soustavě. Nacházejí stopu v lávových ložiscích v Kalifornii, kde podobné krátery pokrývají obrovskou oblast,“ uvádí seriál.

Kromě záhadných stop bylo o Měsíci dříve učiněno další odhalení, protože pravděpodobně chránil Zemi před slunečními erupcemi. Nedávná studie NASA naznačila, že Měsíc ve svých nejranějších letech mohl chránit Zemi, která v té době prakticky neměla atmosféru, před nebezpečnými slunečními erupcemi.

Vedoucí studie Jim Green, který je také hlavním vědcem agentury, vysvětlil, že gravitace Měsíce pomohla stabilizovat rotaci Země kolem Slunce. V té době byla Země schopna udělat úplný obrat za pět hodin, ale když se ustálila, zpomalila se na 24 hodin, které známe dnes.

zdroj: Express.co.uk, Economictimes.com, Titulní obrázek: Wikimedia Commons/NASA – Public Domain