„Pes dingo mi sežral dítě“ aneb Matka byla za vražedkyni, justice stála na straně neškodných psů

Australanka byla neprávem odsouzena za vraždu svého dítěte v jednom z nejsledovanějších australských soudních procesů. Nikdo jí ani jejímu manželovi nevěřil, justice byla „na straně ´neškodných´psů dingo“.

Alice Lynne, od mládí přezdívaná „Lindy“, Chamberlainová se narodila na Novém Zélandu. Do Austrálie se s rodinou přestěhovala v roce 1969, když jí bylo 21 let. V Austrálii se Alice provdala za Michaela Chamberlaina a manželé se dočkali dvou synů. Přáli si však holčičku. Jejich přání se jim splnilo, když v červnu 1980 přivítali na svět dceru Azarii, z níž měli všichni obrovskou radost.

Devět týdnů po narození Azarie se rodina vydala kempovat k Uluru neboli Ayers Rock, obrovskému pískovcovému monolitu ve středu Austrálie. Dne 17. srpna Alice oznámila, že její dceru unesl dingo. Tvrdila, že viděla zvíře utíkat s dítětem v tlamě.

Případ Azarie Chamberlainové byl uzavřen po 32 letech (video staré 11 let). Zdroj: youtube.com

Když se vyšetřování Azariina zmizení rozběhlo, byla asi 2,5 míle od místa, kde rodina postavila stan, nalezený dětský overal (řekněme dupačky), který měla holčička na sobě. Navzdory její výpovědi byla 29. října 1982 Alice obviněna a odsouzena za vraždu. Úřady se domnívaly, že svou dceru zabila ona a pak z toho obvinila divoké psy dingy. Uvěřil jí ale málokdo. Okolí ji mělo za vražedkyni a lhářku. A stejně tak soud. Divoké psy považovali za neškodné společníky, neschopné ublížit dítěti. Lindy Chamberlainová dostala doživotní trest. Její manžel Michael podmínku. 

Dodatečný nález

Dne 2. února 1986 však byl poblíž psího doupěte nalezen částečně zahrabaný svetříček, který měla Azaria v době zmizení na sobě. Tento nález potvrdil, že za Azariino zmizení je skutečně zodpovědný dingo. Alice byla o pět dní později propuštěna z vězení a následně obdržela od australské vlády odškodné ve výši 1,3 milionu dolarů.

Definitivní osvobození

V roce 2012 o 32 let starém zmizení dvouměsíčního miminka definitivně rozhodl soud v Austrálii. Potvrdil, že smrt Azarie Chamberlainové měl na svědomí pes dingo, jak říkají její rodiče. Soud tak definitivně očistil matku dítěte od podezření z vraždy. Tragický příběh vzbudil vášně a nebývalou pozornost médií i veřejnosti. Ty ženu léta mylně považovaly za vražedkyni. Rodiče dítěte dostali nový úmrtní list. Stojí na něm, že Azarii zabil pes dingo.

Z tohoto zdlouhavého procesu pochází fráze „dingo mi sežral dítě“.

Příběh uchvátil i Hollywood

Případ Australany rozdělil a roky poutal pozornost světových médií. Inspiroval taky hollywoodské filmaře. Ve snímku Výkřik ve tmě zazářila Meryl Streepová. Za roli Azariiny matky získala nominaci na Oscara.

Zdroje: lindychamberlain.com, en.wikipedia.org, ct24.ceskatelevize.cz. Náhledová fotografie: ilustrační, zdroj: By FOTO:FORTEPAN / G K, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=49244439