Pracujeme s počítači výkonněji? Rozhodně NE, neudržíme pozornost a skáčeme sem tam. Co na to náš mozek?

Bez notebooků, stolních počítačů, obrazovek a mobilních telefonů už by dnes mnoho lidí vůbec nedovedlo plnit své pracovní povinnosti. A když máme od práce konečně pauzu, většina z nás pouze vymění jednu obrazovku za jinou. Zkrátka – přístroje ovládly naše životy.

O vlivu, který na nás tato zařízení mají na psychické i fyziologické úrovni, dělal server Welcome to the Jungle rozhovor s psycholožkou a autorkou Doreen Dodgen-Mageeovou, která se ve svých knihách zaměřuje právě na výzkum dopadů technologií na náš mozek, naše tělo, naše vztahy a na to, jak celkově vnímáme sami sebe a jak se nejlépe navrátit do reálného světa poté, co nás pandemická situace připoutala k našim elektronickým zařízením. Pro náš článek vybíráme pouze část z interview s Doreen:

Pro většinu z nás je už nemyslitelné vykonávat svoji práci bez počítačů. Proč jsme tak moc závislí na technologiích?

Fotka od  freestocks z Unsplash

Technologie nám nesmírně ulehčují život. Navíc nám naše přístroje umožňují provozovat „multitasking“, tedy věnování se více věcem najednou, a tak můžeme ve stejnou chvíli pracovat i být ve spojení se svými přáteli. A to nám dává pocit, že fungujeme efektivně. Průzkumy ale ukazují, že dnešní, moderní člověk se nechá velmi snadno rozptýlit a není schopen udržet pozornost. Ve skutečnosti toho tedy nezvládáme dělat více. Jen jsme vypilovali schopnost skákat od jedné věci k druhé, což je stav, během kterého neumí náš mozek zpracovávat informace do potřebné hloubky. Když pracujeme na příliš velkém množství úkolů najednou, snižuje se tím naše schopnost zapamatovat si informace, vybavit si je nebo je používat.

Multitasking, což je vlastně přeskakování mezi více úkoly, způsobuje, že se cítíme psychicky i fyzicky zahlceni. Už si to ale ani neuvědomujeme, protože jsme si na tento stav uvykli. A ve výsledku nám tak tento nepřirozený pocit přehlcenosti, který v nás vyvolávají digitální technologie, připadá normální. Když pak při práci tato zařízení odložíme, snažíme se socializovat v reálném světě se skutečnými lidmi nebo se chceme věnovat hluboké práci, začneme být nervózní, protože jsme se odpojili od něčeho, co činí náš život o hodně jednodušším a lehčím.

Po dlouhém dni prosezeném u počítače nás mohou bolet záda nebo můžeme mít unavené oči – každý asi někdy tyto pocity zažil. Jaké jsou ale ještě jiné dopady, které může práce s moderními technologiemi mít na naše tělo a zdraví?

Fotka od  ThisisEngineering RAEng z Unsplash

Ano, moderní technologie mají dopad i na náš mozek. V lidském mozku totiž vznikají nervová spojení na základě podnětů, kterým svůj mozek vystavujeme. Pokud tedy často čelíme situacím, kdy skáčeme z jednoho úkolu na jiný, náš mozek se tomu přizpůsobí a utvoří velké množství nervových spojení ve specifických částech mozku, díky kterým se pak snadněji necháme rozptýlit a nejsme schopni delší dobu udržet pozornost. Pokud dopustíme, že se v části mozku odpovědné za rychlé přepínání pozornosti vytvoří příliš mnoho spojení, děje se tak na úkor těch částí mozku, jež řídí pozornost, koncentraci a kritické myšlení. Jestliže tedy nevystavíme náš mozek situacím, ve kterých má možnost praktikovat hluboké soustředění, tak tuto schopnost jednoduše ztratíme.
A i díky tomu nám multitasking a přeskakování mezi úkoly přinášejí takové uspokojení – dlouhodobě se málo vystavujeme situacím, ve kterých bychom mohli získat pocit naplnění právě díky hluboké práci a ve kterých bychom mohli pomocí soustředěného úsilí dotáhnout jeden projekt do zdárného konce, aniž bychom si během toho odskočili k jiné činnosti.

Výzkumy týkající se multitaskingu při práci sice zjišťují, že čím více používáme počítače, tím lepší jsme v přepínání své pozornosti, ale neexistuje žádný výzkum, který by dokazoval, že jsme díky tomuto neustálému přepínání pozornosti spokojenější se svými výsledky nebo že bychom podávali lepší pracovní výkony.

Zdroj: www.welcometothejungle.com. Náhledová fotografie: ThisisEngineering RAEng z Unsplash