Reakce cizinců na život v Česku: Bulhaři se nám klaní, Indové nechápou, že ateisté pečují o kostely, Britové milují prchajícího vrchního

Dnešním článkem zahájíme seriál, ve kterém se vám pokusíme přiblížit pohled různých národů světa na Českou republiku, na chování Čechů, na české zvyky, přístup a vůbec pohled cizinců na to, co je jim na naší zemi milé, co naopak ne a co je u nás překvapilo.

Poskytli jsme respondentům seznam a popis typicky českých aktivit, vlastností a vzorců chování jako je např. chalupaření, houbaření, pití alkoholu od 18 let, pozdravy, vodáctví, šetřivost, vztah k Rusku, krádeže, pečivo, památky, Vietnamci, jízda „na černo“, pověrčivost, pivo, zabijačka, stahování z internetu). Na zahájenou odpovídají Britové, Rusové, Bulhaři a Indové podle osobní zkušenosti.

VELKÁ BRITÁNIE

Amanda, Thetford

Věci, které mě překvapují z vašeho seznamu, jsou stahování internetového materiálu zdarma a začátek sexuálního života v 15 letech. Je velká škoda, že věci vyrobené v ČR jsou dražší. Anglické věci jsou obecně o něco dražší, ale je zde étos „Kupovat Britské“ a my chceme podporovat naše vlastní podniky. Také mě překvapuje to, že jsou prý u vás lidé nepoctiví. Vůbec jsem si toho nevšimla, zatímco například v Barceloně, kterou jsem navštívila jako učitelka se svými žáky, jsem byla obě návštěvy okradena. Jednou v metru, podruhé v hotelové kavárně!

Alex, Londýn

Miluji český humor. Pamatuji si, že když jsem do Čech přijel v rámci pracovní návštěvy, měli jsme večer o české kultuře. Bylo nám řečeno, že zde běží celostátní soutěž „Největší Čech“, kde lidé mohli hlasovat o nejlepším Čechovi vůbec. Vzpomínám si na to, že Češi volili fiktivní postavu Járu Cimrmana. Nakonec ale nevyhrál.

Líbí se mi také Kafkova originalita, a kniha Oty Pavla „Jak jsem potkal ryby“. Moc jsem si oblíbil také ten film „Vrchní, prchni!“, zejména scénu na konci, kde všichni číšníci honí protagonistu. Ta je má oblíbená.

Stephen, Risby

Protože jsem lingvista, líbila se mi fakta o českém jazyce. Snažil jsem se také naučit některé vaše fráze. Zdá se ale, že vám někdo ukradl většinu samohlásek, haha. To nám Angličanům také dost ztěžuje vyslovovat česká slova. Rozhodně souhlasím s tím, že se Západ v roce 1938 dopustil zrady. Jsem ale rád, že naše anglická podpora a české členství v EU to nějakým způsobem napravily.

Robert, Nottingham

Četl jsem, že Čech vypije více piva než většina ostatních zemí Evropy. Já ho mám také rád, a hlavně to tmavé, které se vyrábí v Praze.

INDIE

Padma, Haydarabád

Jedna věc, která mě hodně překvapila, je fakt, že Česká republika je ateistická země s malým procentem věřících. Ale posvátnost a úcta, s jakou se zachází s náboženskými památkami a prostory – opravdu velmi překvapivé.

RUSKO

Vsevolod, Moskva

Chtěl bych poznamenat, že stejně jako Češi, i Rusové sbírají v lesích houby a jedí je. Téměř většina Rusů má také chatu nebo víkendový dům na venkově. Co se týká pověr, také klepeme na dřevo, abychom štěstí nevyděsili. Musím říci, že jsem viděl, kolik postsovětských Rusů se pokusilo napodobit některé tradice života v Praze – české pivo, jídlo a dokonce i vepřové koleno zcela vstoupilo do Moskvy a ruského života. Samozřejmě kvalita piva v České republice je ale tak unikátní, že někteří z mých přátel stále jezdí do Čech speciálně pro něj. Ale vážně, přístup čechů k pohostinnosti a celkově cestovnímu ruchu v Praze jako „národnímu úkolu“ mě ohromil. Je zde velké množství věcí, které jsou zajímavé pro turisty od suvenýrů po kvalitní moderní umění. Turistický průmysl má velmi přátelský a individuální přístup k hostovi.

Musím ale říct, že takový pražský turistický výrobek, jako je trdelník – sladké těsto, které se dělá na rožni, mě vůbec neohromil a jeho trendu nerozumím.

BULHARSKO

Ivan, Nova Zagora

Účast mnoha Čechů na budování samostatného bulharského státu na konci 19. století je pro mě velmi příjemná a velmi výjimečná! Hluboká poklona!

Zdroj: Rozhovor s cizinci prostřednictvím redakce Mujlife.cz, Odpovědi publikovány se souhlasem respondentů, Náhledový obrázek: Getty Images