Ma’nene je tradiční rituál, který se v oblasti Tana Toraja koná každé tři roky. Pokud vás zajímá, o čem tento rituál je, odpověď vás možná nenechá v klidu.
Spočívá v tom, že místní obyvatelé vyjmou své mrtvé předky z hrobů, očistí je, obléknou do nových šatů a pak si s nimi sednou k jednomu stolu a sedí s nimi, jako by byli živí.
Ano, čtete správně. Mrtví jsou vyneseni z hrobů, očištěni a pak s nimi tráví čas, jako by byli živí. Připadá vám to zvláštní a šokující? Nebo jen zajímavé? Bez ohledu na naše pocity je zřejmé, že jde o něco, co se zcela vymyká naší západní kultuře.
Každého už asi napadla otázka, proč místní obyvatelé něco takového dělají. Odpověď zní, že je to forma respektu a úcty k jejich předkům. Věří, že duše zemřelých stále existují a že jsou součástí jejich života, i když jsou fyzicky mrtví. A stejně jako my v naší kultuře vzpomínáme na mrtvé tím, že je navštěvujeme na hřbitově, oni to dělají tímto způsobem.
Když se na to podíváme z jejich perspektivy, je to pochopitelnější. Pro nás to může být zvláštní, ale pro ně je to naprosto normální a přirozené. Stejně jako my máme své tradice a rituály, oni mají své. A na tom není nic špatného.
Ma’nene je tedy rozkošný rituál, který nám připomíná, že na světě existuje mnoho různých způsobů, jak si připomínat a uctívat své předky. A to je nakonec to nejdůležitější.
zdroj: Startitup, Metro.co.uk, Titulní obrázek: Pixabay.com/phmaxiestevez