Úřednický šiml řehtá: Jak začít podnikat od nuly? Základní body, které musíte splnit

Přejete si založit vlastní živnost? Poradíme, na co nezapomenout. Přehledně, krok po kroku. Podívejte se na to, jak začít podnikat.

Co musíte splňovat

Potřebujete zjistit, jak začít podnikat? Pokud je vám 18 let, nemáte daňové nedoplatky u finančního úřadu ani nedoplatky na sociálním a zdravotním pojištění, jste způsobilí k právním úkonům, jste bezúhonní a splňujete kvalifikační požadavky pro daný druh podnikání, můžete se pustit do založení živnosti.

Návštěva živnostenského úřadu

Abyste si živnost mohli založit, potřebujete si s sebou vzít na úřad:

Občanský průkaz

1000 Kč jako poplatek

Na úřadě budete vyplňovat Jednotný registrační formulář, který si již můžete nachystat a vytisknout doma. Naleznete jej ZDE, na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu. Na stránce jsou také ke stažení přílohy.

Nepotřebujete výpis z rejstříku trestů, ten si úřad zajistí sám.

Kdy mi bude přiděleno číslo

Zhruba týden bude úřadu trvat, než si vše potřebné vyřídí. Poté už vám do pošty přijde výpis ze živnostenského rejstříku a vaše vytoužené osmimístné identifikační číslo. Zde ještě šiml nedořehtal. Nyní je třeba splnit další povinnosti.

Správa sociálního zabezpečení

Do osmi dnů od vystavení živnostenského oprávnění se musíte domluvit se Správou sociálního zabezpečení, kde se budete registrovat. Tam vám uloží povinnost hradit pravidelně zálohy na sociální zabezpečení, které jsou měsíční. Tuto registrační povinnost za vás může udělat i živnostenský úřad při založení živnosti, když to uvedete v Jednotném registračním formuláři.

Zdravotní pojišťovna

Do 8 dnů od vystavení živnostenského oprávnění musíte kontaktovat i svou zdravotní pojišťovnu, kde budete hlásit přechod na OSVČ. Budete se registrovat k měsíční zálohové platbě na zdravotní pojištění.

A je to. Jste podnikatelem. Ještě jednou si to tedy shrneme, aby se šiml pořádně nakrmil.

Jak založit živnost?

  1. Splnit podmínky pro založení živnosti.
  2. Navštívit živnostenský úřad s občanským průkazem a tisícovkou.
  3. Vyplnit na živnostenském úřadě Jednotný registrační formulář a jeho přílohy.
  4. Zaregistrovat se na správě sociálního zabezpečení, platit měsíční zálohy na sociální zabezpečení.
  5. Zaregistrovat se na pojišťovně, platit měsíční zálohy na zdravotní pojištění.

Íhahahá, a máte hotovo. Úřednický šiml je spokojený. Tak ať se vám v podnikání daří! Nezapomeňte si nastavit trvalou platbu na úhradu záloh na sociální zabezpečení a na zdravotní pojištění.

Zdroj: mpo.cz. Náhledová fotografie: Gettyimages