Maďarský armádní důstojník Paul Kern nespal neuvěřitelných 40 let. Způsobila mu ji kulka z první světové války, která mu prošla lebkou skrz pravý spánek. Podle společnosti Unilad vědci předložili několik teorií o možných příčinách, které by mohly být za tento stav zodpovědné. Někteří odborníci však celkově zpochybnili vojákova tvrzení o jeho nespavosti.
Po atentátu na rakouského arcivévodu Františka Ferdinanda a jeho manželku 28. června 1914, který vedl k první světové válce, se Kern přihlásil k elitní maďarské zásahové rozvědce. Ta byla během bitvy použita k vedení ofenzívy a příslušníci této jednotky byli vystaveni většímu riziku zranění a smrti.
Během působení ve skupině se Kern v roce 1915 dostal do boje s Rusy, kde byl zasažen do hlavy jednou z nepřátelských střel. Maďarskému vojákovi prošla kulka pravým spánkem do lebky a po ráně okamžitě upadl do bezvědomí. Jak uvedl Sofrep, kulka zůstala zaseknutá v jeho hlavě, a pokud by ji lékaři okamžitě neošetřili, mohly být následky zranění fatální.
Kern byl okamžitě převezen do nemocnice v ukrajinském Lvově, kde mu lékaři měli kulku vyjmout. Při dalším pozorování tým zjistil, že voják má poškozený čelní lalok, který řídí schopnost komunikace.
Maďar se po zotavení probudil, ale netušil, že je to jeho poslední spánek. Podle informací nebyl schopen vůbec usnout, ani se nezdálo, že by jeho diagnóza měla negativní vliv na jeho organismus. Podle portálu Healthline je však dlouhodobý nedostatek spánku velmi nebezpečný, protože způsobuje problémy s pamětí, myšlením a soustředěním, oslabuje imunitu nebo zvyšuje riziko cukrovky či srdečních onemocnění.
Kernovo prohlášení, že 40 let nespal, zaskočilo lékaře, kteří teoretizovali o možných příčinách jeho diagnózy. Podle jedné z hypotéz měl voják během dne prožít několik krátkých mikrospánků, během nichž si nebyl vědom, že spí. Jiní odborníci se domnívali, že si Maďar celý příběh jednoduše vymyslel. Nakonec se však lékařům nepodařilo tvrzení vojáka, který zemřel v roce 1955 ve věku 71 let, vyvrátit a jeho případ zůstal nevyřešen.
zdroj: wearethemighty.com, Titulní obrázek: Pixabay.com/Engin_Akyurt