Zlé sny: 10 nejčastějších nočních můr a jejich význam

Téměř každý máme čas od času špatné sny nebo dokonce noční můry – ať už nás někdo pronásleduje, vypadávají nám zuby nebo jsme se ocitli nazí na veřejnosti. Jak chceme znát význam našich snů, tak si také klademe otázku, co přesně znamenají naše noční můry. 

Odborníci zjistili, že naše noční můry jsou ozvěnou vzorců lidského chování a jsou často spojeny se zkušenostmi, kterými jsme prošli. Odrážejí, kdo jsme a co máme na srdci. Spousta z nás však chce znát význam svých konkrétních nočních můr. Takže, i když dekódování špatných snů není exaktní vědou, tady jsou nejčastější noční můry a jejich významy:

10 častých nočních můr a jejich význam

Každou noc si „vysníme“ asi 5 epizod snů, které trvají 15 až 40 minut, takže každou noc strávíme sněním asi dvě hodiny. Se sedmi miliardami snílků na planetě to znamená, že společně „vytvoříme“ 35 miliard snů za 24 hodin.

1. Vypadávají vám zuby

Sny o zubech mohou odrážet obavy ze vzhledu a toho, jak vás ostatní vnímají. Takové sny mohou pocházet ze strachu z odmítnutí, rozpaků nebo z pocitu neatraktivnosti. Protože se zuby používají ke kousání, trhání a žvýkání, mohou sny o ztrátě zubů pramenit z pocitu bezmoci, což znamená, že můžete mít problémy se sebevědomím.

2. Někdo vás honí

Fotka od Gettyimages

Pronásledování naznačuje, že utíkáte před něčím, co vám v reálném životě způsobuje strach nebo úzkost. Znamená to, že máte tendenci utíkat nebo se vyhnout určitému problému. Pronásledovatel může také představovat aspekt vaší osobnosti, např. vaše vlastní pocity hněvu, žárlivosti nebo strachu, a ty se mohou projevit jako ohrožující postava.

3. Nelze najít toaletu

Problémy s nalezením toalety znamenají, že pro vás v určité situaci může být obtížné vyjádřit své potřeby, které nejsou uspokojeny tím, že vždy dáváte přednost druhým. Možná máte pocit, že vám chybí čas na osobní záležitosti a potřebujete více soukromí, péče o sebe nebo sebevyjádření.

4. Nahý na veřejnosti

Být nahý ve snu symbolizuje neschopnost najít sebe sama, nejistotu nebo pocit nespravedlivého obvinění. Pokud nejste nahou osobou ve snu vy, ale vidíte jiného nahého člověka a je vám z toho špatně, znamená to, že máte strach z odhalení této osoby.

5. Nepřipravený na zkoušku

Přípravy na zkoušky mohou být tak živé, že se ve skutečnosti probudíme přesvědčeni, že jsme právě selhali při důležitém testu. Nejméně jedna osoba z pěti zažije ve svém životě sen o zkoušce, který může znamenat odraz vaší nedůvěry a neschopnosti postoupit do další životní etapy.

6. Problematické létání

Potíže během letu ve snu naznačuje, že někdo (nebo něco) vám brání v přechodu k dalšímu životnímu kroku. Strach z létání naznačuje, že byste mohli mít problémy udržet krok s vysokými cíli, které jste si stanovili. Pokud jste ve snu letěli sami, znamená to, že postrádáte důvěru v sebe sama.

 7. Padáte a padáte

Fotka od Gettyimages

Pokud kamkoli padáte a vyvolává to ve vás strach, znamená to nejistotu a úzkost ze situace. Pokud si naopak pocit pádu užíváte, zdá se, že se změn nebojíte.

8. Vozidlo mimo kontrolu

Sny o autech představují naši životní cestu a směr, kterým se vydáme. V této fázi vašeho života můžete mít pocit, že jste sešli z cesty a musíte se na ni vrátit, abyste mohli pokračovat.

9. Neznámá místnost

Pokud ve snu vidíte nějakou novou, neznámou místnost, znamená to, že jste si vnitřně uvědomili nové životní postoje a schopnosti. Pokud je místnost bílá, znamená to, že jste připraveni na nový začátek svého života.

10. Zpoždění

Klasika „Jdu pozdě“ ukazuje na vaše starosti a úzkost z toho, že se budete ve svém životě ubírat jiným směrem nebo že se snažíte věci zvládnout, ale máte pocit nedostatku času.

Uvědomte si, že když se snažíte přijít na význam zlého snu, vaše nevědomí to za vás nevysloví; toto je úkol pro vaše vědomí. Symboly snů jsou prezentovány metaforicky, aby je bylo možné rozluštit.

Zdroj: https://www.dreams.co.uk/. Náhedová fotografie: Gettyimages