220 let pevnosti Boyard. K čemu původně sloužila? Pamatujete si na Paklíče a Pačese?

Otec Fura, Profesor, Paklíč, Pačes, nebo třeba Kebule. To jsou jména, která se vybaví všem, kdo milovali francouzskou populární soutěž Klíče od pevnosti Boyard. K čemu ale stavba původně sloužila?

Kultovní televizní soutěž

Klíče od pevnosti Boyard byla hojně sledovaná televizní soutěž, kdy diváci sledovali výkony šestičlenných týmů. Soutěžící museli plnit různé úkoly, a na závěr uhodnout tajemné heslo. To potřebovali k otevření trezoru s pokladem. Výhru se pak velká část soutěžících rozhodla věnovat na charitativní účely.

U plnění úkolů jim asistoval Paklíč s Pačesem. Paklíč byl v roli trpasličího průvodce pevností, Pačes pak měl za úkol měřit čas při plnění hádanek. Možná si také vzpomenete na nepříjemné úkoly, kdy museli soutěžící najít indícii mezi pavouky, zápasit v bahně, nebo projít temnou místností plnou havěti.

Snazší by bylo chytit do zubů Měsíc

O záměru vybudovat stavbu v neklidných vodách už se hovořilo delší dobu. Stavitel Sébastien Vauban se ale myšlenku svého krále Ludvíka XIV snažil panovníkovi rozmluvit. Dodnes traduje legenda o tom, jak králi sdělil, že by bylo snazší chytit do zubů Měsíc, než se snažit o stavbu pevnosti v takové lokalitě. Tehdy se psal rok 1666. Pevnost si tedy musela na svou realizaci ještě počkat.

Ochrana arzenálu na pobřeží?

A tak se začalo stavět až mnohem později. Konkrétně v roce 1801, kdy si Napoleon přál ochránit pobřeží a tamní sklad arzenálu v Rochefortu. V té době bylo běžné, že na přístav pořádaly nájezdy zejména britské námořní síly. Stavba ale nešla podle plánů – pískovcové základy se nedařilo budovat. Proto byla stavba pozastavena.

Poplatná době

Opětovně se začalo stavět o třicet let později, kdy se vztahy mezi Francií a Velkou Británií začaly znovu vyostřovat. Král Ludvík Filip tak dal příkaz k tomu, aby se pevnost dostavěla. Stalo se, roku 1857 byla dokončena. Bohužel v době, kdy se již dostřel děl, které byly umístěny na pobřeží, zvětšil – pevnosti tak nebylo zapotřebí.

Stavba po nějakou dobu sloužila jako vězení. Poté byla opuštěna. Znovu sloužila až pro televizní účely.

Zdroj: https://www.rochefort-ocean.com/. Náhledová fotografie: Getty Images