Co skrývá diamantová planeta v souhvězdí Hada? Astronomové hlásí vesmírný zázrak

Jen před pár lety objevil mezinárodní tým vědců pod vedením profesora Matthewa Bailesa z univerzity v Melbourne pomocí australského radioteleskopu CSIRO unikátní vesmírný objev – planetu, která je celá složená z diamantu. Jaké je její tajemství?

Zpráva časopisu Science tenkrát obletěla celý astronomický svět. Jedinečná planeta se nachází v souhvězdí Hada asi čtyři tisíce světelných let od Země a obíhá kolem hvězdy, kterou astronomové označili jako PSR J1719-1438. Toto miniaturní slunce je vlastně pulsar s průměrem jen 20 kilometrů, který se otáčí až 10tisíckrát za minutu, ale hmoty má o polovinu více než naše Slunce.

Planeta větší než její slunce

Fotka od space.com

Diamantová planeta obíhá své velmi malé slunce ve vzdálenosti asi 600 tisíc kilometrů. Oproti své hvězdě je opravdu obrovská, v průměru totiž má až 60 tisíc kilometrů, což je pětkrát více než naše Země, a zároveň je i hmotnější než naše největší planeta Jupiter, která má průměr asi 150 tisíc kilometrů. Vědci z toho usoudili, že tato skalnatá planeta je složena převážně z krystalické formy uhlíku, tedy diamantu.

Je to ten drahocenný diamant?

Nejde však o typický diamant jak si představuje většina lidí, ale o skály, které mají podobné vlastnosti jako diamant. A jak je možné, že se z tohoto tělesa stala diamantová planeta?

Fotka od Gettyimages

Mateřská hvězda z ní odčerpala až 99,9 % své původní hmoty, především lehké prvky, a stal se z ní bílý trpaslík. Zbytek, který na planetě zůstal je tvořen pouze z uhlíku a kyslíku, protože snadněji by se prvky v tak těsném systému neudržely. Podle hustoty planety mezinárodní tým vědců odhalil, že planeta je určitě tvořena z krystalického materiálu, a proto je velká část planety podobná diamantu. Úžasné!

Ve vesmíru běžnější uhlík

Existence diamantových objektů ve vesmíru byla diskutována už několik let. Hvězdy z diamantu jsou podle několik let staré studie v časopise Nature diskutabilní, zato diamantové vrstvy v hlubinách planet by měly být běžné tam, kde je hlavním materiálem ne křemík jako na Zemi, ale ve vesmíru stejně běžný uhlík. Velká část meteoritů jsou tzv. chondrity, jejichž původem jsou právě uhlíková tělesa.

Zdroj: www.cnet.com, www.cbc.ca. Náhledová fotografie: Pinterest.com