Horké ceny: Vývojář zveřejnil porovnávač cen v evropských řetězcích. Chce transparentnost a spravedlivou konkurenci

Rakouský vývojář představil online program na porovnávání cen, který umožňuje spotřebitelům a regulačním orgánům zkoumat cenovou politiku obchodních řetězců. Projekt byl úspěšně implementován v Německu a Slovinsku. Rakouská vláda plánuje vytvořit databázi pro sledování cen základních potravin. Ministerstvo práce a hospodářství připravuje novou legislativu na zveřejňování cen formou otevřených dat.

Rakouský vývojář Mario Zechner vytvořil online program na porovnávání cen nazvaný Heisse Preise, který má ambici zlepšit transparentnost a spravedlnost cenové politiky v obchodních řetězcích. Program umožňuje spotřebitelům i regulačním orgánům sledovat dynamiku cen a strategie obchodníků na mezinárodní úrovni. Zechner se rozhodl sdílet kompletní zdrojový kód svého softwaru, čímž umožňuje jeho implementaci v různých zemích.

Foto: prostooleh z Freepik

Dosud byl program úspěšně využit v Německu a Slovinsku. Rakouská vláda se rozhodla jednat v otázce cen v obchodních řetězcích a plánuje vytvořit databázi pro sledování cen základních potravin. Ministerstvo práce a hospodářství také připravuje novou legislativu, která by obchodní řetězce zavázala zveřejňovat ceny formou otevřených dat. Projekt Heisse Preise tak nabízí nové možnosti v oblasti transparentnosti v cenách a podporuje spravedlivou konkurenci mezi obchodníky v Evropě.

Za dvě hodiny řešení

Zatímco Evropa kritizuje obchodní řetězce za to, že zhoršují finanční situaci domácností, Mario Zechner našel řešení problému za dvě hodiny. Představil veřejnosti online program na porovnávání cen.

Nejen inflace, ale i obchodní řetězce okrádají spotřebitele o úspory. Taková je rétorika mnoha evropských zemí. Obviňují je z manipulace s cenami a vytváření nepřirozených cenových tlaků na úkor domácností. Informoval o tom portál idnes.cz.

Rakouská vláda se rozhodla jednat. Oznámila, že vytvoří databázi pro sledování cen základních potravin. Spustit ji chce během několika měsíců.

Předběhl stát a podělil se

Mario Zechner ale předběhl stát, představil svůj revoluční projekt Heisse Preise (Horké ceny) a zpřístupnil jej veřejnosti. Program neslouží pouze k porovnávání cen potravin. Jedná se o analytický nástroj, který spotřebitelům a regulačním orgánům dává možnost zkoumat dynamiku cen a strategie obchodníků na mezinárodní úrovni.

Zechner zpřístupnil kompletní zdrojový kód svého softwarového řešení. Každý si může vytvořit jeho klon a provozovat jej v jiných zemích. Dosud byl program úspěšně implementován v Německu a Slovinsku.

Spravedlnost pro Evropu?

Projekt Heisse Preise představuje nové možnosti z hlediska transparentnosti a spravedlnosti cenové politiky pro obchodníky v Evropě. Zechner informoval rakouský antimonopolní úřad o některých příkladech, kdy bylo zboží v Rakousku dražší než v Německu nebo kdy řetězce přizpůsobovaly ceny konkurenci.

Tamní ministerstvo práce a hospodářství v současné době připravuje novou legislativu, která by pro obchodní řetězce stanovila povinnost zveřejňovat ceny formou otevřených dat.

Zdroje: wired.com, heisse-preise.io, idnes.cz. Náhledová fotografie: xb100 z Freepik