Důležitá role otce: Moderní tatínek pečující o dítě od narození se rozvádí méně

Vliv tatínků na jejich potomky je veliký. Otec své děti mnohdy ovlivní na celý život. Přebalování, houpání, příprava jídla. Zatímco dříve se otcové bránili, když měli doma přiložit ruku k dílu, v posledních letech se jejich obraz velmi změnil.

Dnes se tatínkové nebojí se svým potomkem sebevědomě vystoupit na veřejnosti a s hrdostí si s ním užít společně strávený čas. I když to trochu brzdí skutečnost, že k rovnému rodičovství stále chybí velký krok.

Pozornost dítěti již od malička

Pro děti je kontakt s otcem důležitý. Vzájemný vztah určuje to, kolik pozornosti dětem věnuje. Pouto se dá vybudovat už ve chvíli, kdy je děťátko ještě docela malé. Zatímco matka na sebe obvykle bere roli obránce, otcové se nebojí riskovat, rádi přebírají aktivní část věci a povzbuzují dítě k dobývání jeho prostředí. Tímto způsobem se také zahájí jemné odloučení od matky a položí základní kámen sebedůvěry.

Fotka od Getty Images

Vzor na celý život

V pozdějších fázích života jsou dovednosti otce také potřebné, ve věku vzdoru, ale i v celém psychosexuálním vývoji, v němž představuje otec silný vzor, podle nějž se chlapci orientují při vývoji své mužnosti. Ale také dcery se cítí přijaté a milované, a to i samy sebou, prostřednictvím přívětivého vztahu otce a dcery.

Příkladem s respektem

Stejně tak je důležité, aby se k sobě rodiče chovali s respektem, i když se třeba odloučí. Děti totiž napodobují zažité vzorce chování. Zkušenosti pak mají vliv na jejich vlastní životní dráhu a pozdější vztahy. Otcové mohou zvládnout být v rodině dobrým vzorem prostřednictvím respektu například díky rodinné konstelaci.

Fotka od Getty Images

Tatínek doma je paráda

Otcovská rodičovská dovolená stále ještě není samozřejmostí, ale pomalu se zakotvuje i v naší společnosti. To je naprosto potěšující, protože vědomý přístup k potomkům dlouhodobě posiluje vzájemné vztahy. Dítě ví, že s tatínkem může nejen jezdit na kole nebo pouštět draka, ale může za ním přijít i ve chvíli, kdy potřebuje utěšit, poradit, když si není jisté nebo když se zabývá různými (životními) otázkami.

Moderní otec se méně rozvádí

Moderní otec se ale věnuje svým dětem a rád s nimi tráví čas. Je emotivní, soucitný a milující. Tatínkové se také častěji postarají o své děti, když jsou nemocné a častěji s nimi zůstávají na rodičovské dovolené. To má pozitivní dopady i na partnerství. Studie ze Švédska ukázala, že rozvodovost otců na rodičovské dovolené s prvním dítětem byla o 30 procent nižší než u rodin, kde muž nadále pracoval.

Fotka od Getty Images

Zapojený otec, šťastnější rodina

Větší nasazení mnoha tatínků je prospěšné nejen pro děti: „V naší „otcovské“ zprávě z roku 2015 uvádějí aktivní tatínkové vyšší míru pohody a spokojenosti, když tráví více času s dětmi a partnerkou. To platí i pro maminky, mimochodem,“ říká socioložka Dr. Claudia Zerle-Elsäßerová z Německého institutu mládeže. 69 procent mladých tatínků tvrdí, že se na výchově dětí podílejí více než jejich vlastní otcové.

Zdroj: www.n-tv.de. Náhledová fotografie: Getty Images