Obecně platí, že bychom je měli každé dva až čtyři týdny vyměnit za nové. To samozřejmě závisí na tom, jak často je používáte a jak dobře se o ně staráte.
Pokud si nejste jisti, zda je třeba houbičku vyměnit za novou, nebo zda je ještě několik dní bezpečné ji používat, je rozhodně lepší koupit si novou. Hygiena v kuchyni a koupelně by měla být na prvním místě, proto zbytečně neriskujte šíření potenciálně nebezpečných mikroorganismů (tím spíše, pokud máte domácí zvířata a/nebo malé děti nebo problémy s imunitou a alergiemi).
Často stačí jen letmý pohled, abyste zjistili, zda je třeba vyměnit houbičku na nádobí nebo čisticí prostředek na koupelnu za nový. Usazená špína, skvrny od mytí nádobí nebo čištění vypovídají o mnohém. Vyměňte jej také, pokud zanechává skvrny i po důkladném opláchnutí.
Pokud houba vypadá dobře, ale vydává kyselý, nepříjemný zápach, je to jasné znamení, že patří do koše. Stejně jako u všech textilií, které zůstávají dlouho vlhké, může i na houbičkách vznikat plíseň. Ať už houba smrdí jakkoli, je třeba ji akutně vyměnit za novou.
Nepamatujete si, kdy jste naposledy měnili houbu?
Pokud ano, neváhejte ani chvíli a pořiďte si předem celé balení houbiček, abyste je mohli podle potřeby měnit. Pokud vaříte denně a často drhnete hrnce a pánve, je zřejmé, že budete muset houbičky vyměňovat častěji, než když vaříte jednou týdně.
Zdroj: tasteofhome.com, Pixabay.com / Hans