Cvrččí palačinky (recept): Mouka z cvrčků je cennou složkou stravy, zdravá, nabušená vitamíny, ekonomická i ekologická

Cvrččí mouka se jistě časem stane populárnější a oblíbenější. Od 24. ledna 2024 se v Evropské unii může přidat například do průmyslově pečeného chleba. Doma jej však využijete na mnoho dalších pokrmů. Kromě toho stojí za to udělat kvůli nutriční hodnotě tohoto produktu.

Cvrččí mouka (anglicky cricket flour) se může stát důležitou součástí zdravého jídelníčku, který zároveň šetří životní prostředí. Poskytuje spoustu bílkovin a dalších cenných živin, dobře chutná a jeho výroba je spojena s mnohem nižšími ekologickými náklady než chov zvířat na maso. S přídavkem cvrččí mouky můžete připravit mnoho pokrmů nebo ji přidat například do koktejlů, píše Polki.pl.

Je cvrččí mouka zdravá?

Ano, cvrččí mouka je zdravá pro lidi i životní prostředí. Obsahuje tolik bílkovin jako kuřecí prsa, protože cvrčci se skládají z 58 až 65 procent z bílkovin. Mouka z nich připravená také obsahuje spoustu vitamínů a mikroelementů:

  • vitamín B12 – 10x více než losos,
  • železo – 2x více než špenát, navíc studie prokázaly, že se toto železo lépe vstřebává než např. z hovězího masa,
  • draslík,
  • vápník,
  • hořčík,
  • selen,
  • omega-3 a omega-6 mastné kyseliny.

Skořápka cvrčků obsahuje chitin, který ve střevech působí jako vláknina.

12 gramů cvrččí mouky obsahuje (před smícháním s běžnou moukou):

  • 55 kcal,
  • 0,8 g sacharidů,
  • 7 g kompletních bílkovin,
  • 2 gramy tuku.
Zdroj: twitter.com

Cvrček šetří planetu

Cvrččí mouka může být cenným zdrojem bílkovin v lidské stravě a její výrobní náklady a vliv na životní prostředí jsou mnohem nižší než u zvířat, ze kterých získáváme kompletní bílkoviny.

Chov cvrčků produkuje 100krát méně skleníkových plynů než chov krav. Pokud jde o spotřebu vody, na vypěstování kilogramu cvrčků je potřeba něco přes 7 litrů vody a na výrobu kilogramu kuřecího masa 1800 litrů vody. Cvrčci velmi efektivně přeměňují potravu na tělesnou hmotnost – 2 kg rostlin lze přeměnit na 1 kg vlastní tělesné hmotnosti. Na výrobu 1 kg masa potřebují prasata 5 až 12 kg rostlinné potravy.

Jak chutná cvrččí mouka?

Lidé, kteří ji jedli, jsou překvapeni, protože čekali horší chuť. Popisují ji jako lehce oříškovou s lehkou zemitou dochutí, která není patrná, když se cvrčí mouka smíchá s jinými přísadami nebo omáčkami.

Vedlejší účinky cvrččí mouky

Teoreticky nemá konzumace cvrččí mouky žádné vedlejší účinky, i když je třeba zmínit některé věci. Konzumace cvrččí mouky může nebo nemusí vyvolat alergickou reakci u lidí, kteří jsou alergičtí na roztoče nebo měkkýše.

Příprava cvrččí mouky musí zahrnovat „očistnou“ fázi, protože tento hmyz, stejně jako všechna zvířata, může být přenašečem nemocí nebo parazitů, kteří mohou představovat potenciální hrozbu pro člověka. Konzumace mouky toto riziko nenese, ale konzumace syrových cvrčků – stejně jako syrového masa – ano.

Označení cvrččí mouky

Cvrččí mouka není označena žádným speciálním symbolem. Obvykle je na balení mouky napsáno cvrččí mouka, popřípadě prášek ze cvrčků.

Domácí cvrččí mouka

Na trhu je nejběžněji dostupná mouka z cvrčka domácího (Acheta domesticus). Vyznačuje se nejvyšším obsahem bílkovin a dobrou chutí. Mouku je pravděpodobně možné vyrobit i z jiných druhů cvrčků.

Cvrččí mouka – recepty na pokrmy

Ze směsi mouky s cvrččí moukou vyrobíte např.: banánový chléb, palačinky, proteinové tyčinky, upečete dorty a muffiny. Cvrččí mouku lze přidávat do zeleninových a ovocných smoothies. Pro tento článek vám po vzoru polského webu Polki.pl spíše jako ukázku nabídneme recept na palačinky s cvrččí moukou.

Palačinky s cvrččí moukou

Díky jednoduchému receptu můžete vyzkoušet, jak chutnají pokrmy s přídavkem cvrččí mouky. Hotové nadýchané palačinky si může každý jíst tak, jak má rád, tedy s oblíbenými polevami.

Suroviny:

¾ šálku mouky smíchané s cvrččí moukou,

½ lžičky prášku do pečiva,

½ lžičky soli,

1/8 lžičky skořice,

lžíce hnědého cukru nebo xylitolu,

3 vejce,

3 lžíce řeckého jogurtu,

lžička vanilkového extraktu,

lžíce rozpuštěného másla,

½ šálku vody.

Způsob přípravy:

Smíchejte všechny suroviny, abyste získali konzistenci těsta na palačinky. Rozpálíme pánev, lehce ji vymažeme tukem. Palačinky smažte z obou stran do pěkné barvy. Podávejte dle libosti – třeba s marmeládou nebo javorovým sirupem.

Zdroj: polki.pl. Náhledová fotografie: Lina Kivaka z Pexels