Jedním z nejsušších míst na planetě je poušť Atacama v Chile, kde podle NASA v některých oblastech spadne za celý rok pouze 1 až 3 milimetry srážek. Toto místo nezaznamenalo výrazné srážky již 401 let, konkrétně v letech 1570 až 1971. Navzdory těmto skutečnostem existuje ještě jedno místo, které je sušší, a to bude podle IFLScience pro mnohé pravděpodobně překvapením.
Řeč je o nejsušším kontinentu na světě – Antarktidě. Studený vzduch přináší méně vlhkosti než teplejší vzduch, a proto je tento kontinent extrémně suchý. Srážky v podobě deště a sněhu jsou zde skutečnou vzácností. Na Antarktidě ročně napadne několik metrů sněhu, většinou v pobřežních oblastech. Ve vnitrozemí, daleko od jakýchkoli zdrojů vláhy, může ročně napadnout jen několik centimetrů sněhu, což z ní činí nejsušší kontinent.
V nejsušší oblasti Antarktidy, známé jako McMurdo Dry Valleys, nepršelo kvůli nedostatku sněhu a ledu asi 2 miliony let. V oblasti o rozloze 4 800 km2 se nenachází téměř žádná voda, což je způsobeno okolními horami, které brání přístupu vláhy do této oblasti. Údolími se navíc prohánějí katabatické větry. Jedná se o relativně teplé větry, které se pohybují rychlostí až 320 kilometrů za hodinu a odvádějí z oblasti vlhkost.
Antarktidu používají odborníci NASA také jako jakousi demonstraci podobnosti života na Marsu, a to kvůli extrémním podmínkám, které jsou typické i pro rudou planetu. Navzdory drastickým podmínkám vznikl život i na tomto místě. Jedná se především o fotosyntetické bakterie objevené v nitru mírně vlhkých hornin. Vzhledem k podobnosti klimatu Antarktidy a Marsu vědci doufají, že by na rudé planetě mohli časem objevit známky dávného života.
zdroj: IFL SCIENCE, Titulní obrázek: sebadelval/Pixabay.com