Záhadná budova na 33. ulici v New Yorku, která nemá okna

Níže uvedené video ukazuje budovu na adrese 33 Thomas St v New Yorku. Budova patří společnosti AT&T a je hlavní telefonní ústřednou zodpovědnou za spojování hovorů.

Je také považována za místo, kde se nachází centrum hromadného sledování NSA zvané „TITANPOINTE“.

Říkali tomu Projekt X. Byl to neobvykle odvážný a velmi citlivý úkol: Postavit uprostřed New Yorku masivní mrakodrap, který by vydržel atomový výbuch.

Neměl mít žádná okna, 29 pater se třemi podzemními podlažími a dostatek potravin, aby v případě katastrofy vystačil 1500 lidem na dva týdny.

Hlavním účelem budovy by však nebyla ochrana lidí před toxickým zářením v době jaderné války. Opevněný mrakodrap by spíše chránil výkonné počítače, kabely a rozvaděče.

Stavba byla zahájena v roce 1969 a v roce 1974 byl mrakodrap dokončen. Dnes ho najdete v srdci dolního Manhattanu na Thomas Street 33. Je to obrovská šedá věž z betonu a žuly, která se tyčí do výšky 170 metrů nad newyorským panoramatem. Brutalistická stavba, kterou dodnes využívá společnost AT&T a která je podle newyorského ministerstva financí v jejím vlastnictví, se nepodobá žádné jiné v okolí. Na rozdíl od mnoha sousedních obytných a kancelářských budov není možné nahlédnout dovnitř 33 Thomas Street. Věrni původním plánům projektantů zde nejsou žádná okna a budova není osvětlena. V noci se stává obrovským stínem, který splývá s tmou, a její velké čtvercové větrací otvory vydávají výrazný, tupý šum, který často přehluší zvuk projíždějící dopravy a kvílení sirén.

zdroj: Daily Mail, Titulní obrázek: Pixabay.com/652234