Předčasnému stárnutí se dá zabránit: POTRAVINA, KTERÁ VÁM VRACÍ 5 LET ZPĚT

Zdravá výživa má pozitivní vliv nejen na dlouhověkost, tj. délku a kvalitu života ve stáří. Správný životní styl snižuje riziko řady nemocí, které se s věkem zvyšují. Strava by měla být bohatá na ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky, bílkoviny a zdravé tuky. Podle serveru livestrong.com by v jídelníčku neměly chybět mimo jiné borůvky. Jaké jsou jejich specifické zdravotní účinky?

Výhody konzumace borůvek:

 1. Jsou bohaté na antioxidanty
  Borůvky jsou známým zdrojem antioxidantů. Je o nich známo, že pomáhají neutralizovat volné radikály, které mohou poškozovat buňky. Volné radikály mohou prostřednictvím procesu zvaného oxidace nebo oxidační stres zvyšovat riziko onemocnění, jako je rakovina a srdeční choroby. Informuje portál Healthline.com.
 2. Boj proti artritidě
  Artritida je chronické onemocnění, které zahrnuje bolest a ztuhlost kloubů. Vyskytuje se hlavně v kyčlích, rukou a kolenou, a přestože ji může dostat každý, riziko se zvyšuje s věkem. Jedna studie však zjistila, že lidé, kteří konzumovali dva šálky borůvek denně po dobu 16 týdnů, zaznamenali úlevu od bolesti a ztuhlosti.
 3. Podporují funkci mozku
  Rychlost zapamatování určitých informací se s věkem nevyhnutelně snižuje. Tento proces obvykle začíná pomalu, protože mozkové buňky se postupem času poškozují. I když se to zpočátku může zdát jako drobná nepříjemnost, neurodegenerace může nakonec vést k onemocněním, jako je demence a Parkinsonova choroba. Bylo prokázáno, že strava bohatá na ovoce a zeleninu zpomaluje nebo zastavuje rozvoj kognitivních poruch souvisejících s věkem.
 4. Jsou dobrým zdrojem vlákniny
  Podle odborníků by měl člověk pro své celkové zdraví konzumovat 25 až 38 gramů vlákniny denně. Mnoho lidí s tím má ale problém. Přitom je nezbytnou živinou pro zdravé trávení. Jeden šálek syrových borůvek obsahuje 3,6 gramu vlákniny. To je 14 % denní potřeby, což má pozitivní vliv na hladinu cholesterolu a cukru v krvi.
 5. Podpora zdraví srdce
  Srdeční choroby jsou častou příčinou úmrtí starších osob. V průběhu let se srdeční sval mění. Při fyzické aktivitě nebo stresu už nebije tak rychle jako dřív a na stěnách tepen se ukládá více tuku. Ty mohou časem ztuhnout a ztvrdnout, což může vést k vysokému krevnímu tlaku. Každá z těchto změn může zvýšit riziko srdečních onemocnění a dalších komplikací, jako je mrtvice a infarkt. Borůvky podporují zdraví srdce díky svým antioxidačním účinkům.
 6. Chrání oči
  Změny zraku jsou s věkem normální. S přibývajícím věkem lidé hůře vidí na blízko, hůře se přizpůsobují změnám světla a hůře rozeznávají podobné barvy. S věkem se také zvyšuje riziko očních onemocnění, jako je věkem podmíněná makulární degenerace, šedý zákal, glaukom a suché oči. Existují však důkazy, že strava bohatá na antioxidanty může poskytovat určitou ochranu. Právě lutein a vitamin C obsažené v borůvkách jsou důvodem, proč byste je měli mít ve svém jídelníčku.

zdroj: Healthline.com, Titulní obrázek: Pixabay.com/congerdesign