Vědci varují před další pandemií způsobenou zvířetem X. Bude to horší než černá smrt

Zatímco svět v současnosti bojuje s pandemií kovidu 19, vědci se snaží najít další potenciální rizika, která by mohla způsobit budoucí pandemii. Jedním z hlavních faktorů jsou zvířata a viry, které na ně číhají.

Představitelé Světové zdravotnické organizace (WHO) varovali před hrozbou zoonotických onemocnění, protože infekce přechází ze zvířat na lidi. WHO odhaduje, že v důsledku zoonóz dochází každoročně k přibližně jedné miliardě případů onemocnění a milionům úmrtí. „Zdrojem může být v podstatě jakýkoli druh. Pravděpodobnost výskytu je vyšší ve skupinách, kde se vyskytuje více druhů, jako jsou krysy a netopýři. V konečném důsledku záleží na přizpůsobivosti druhu,“ vysvětlil Josef Settele z Helmholtzova centra pro výzkum životního prostředí, spoluautor nové studie OSN o budoucích pandemiích.

Sun Online v této souvislosti píše o fenoménu známém jako „nemoc X“, kdy se nemoc přenáší na člověka z neznámého zvířete „Animal X“. Mnozí vědci se obávají, že příští pandemie může být horší než černá smrt (pandemie plicního moru), která ve 14. století zabila zhruba 75 milionů lidí. Lidstvo tak může každých pět let čelit zdravotní krizi. Podle organizace EcoHealth Alliance je z 1,67 milionu neznámých virů na planetě až 827 000 virů schopno infikovat člověka ze zvířat.

COVID-19 je připomínkou toho, jak mohou zvířecí viry infikovat člověka a šířit se rychlostí blesku. Ptačí chřipka, Sars, Mers, Nipah a žlutá zimnice jsou příklady virů, které vznikly u zvířat, ale zmutovaly a přenesly se na člověka. Kácení amazonského deštného pralesa bylo označeno za potenciální místo příští pandemie. Brazilský institut Fiocruz odchytil netopýry, aby zjistil další viry, které by mohly být pro člověka smrtelné. Trhy v Číně, kde se zvířata, jako jsou netopýři, zabíjejí a následně prodávají na maso, jsou dobře známé jako ohnisko nákaz. Studie varovaly před vznikem infekčních respiračních onemocnění ještě před současnou pandemií. Stejně tak v Africe existují trhy, kde se prodává opičí maso. Ty jsou zase považovány za ohnisko eboly. Rusko zaznamenalo případy přenosu ptačí chřipky H5N8 na člověka. Ačkoli nemoc nezpůsobila žádné úmrtí, znepokojující je způsob, jakým se přizpůsobila infikování lidí. Jiní odborníci se obávají propuknutí epidemie MERS, smrtelnějšího koronaviru, který by mohl vyvolat pandemii v důsledku kontaktu většího počtu lidí s velbloudy.

Anthony Lockett, infektolog a vedoucí lékař společnosti Retroscreen Virology, řekl deníku Sun Online, že netopýři by mohli být zdrojem budoucí pandemie. „Druhy, které by mohly přenášet nákazu X, jsou netopýři a ptáci, protože mohou létat na velké vzdálenosti. Může dojít k narušení migračních vzorců netopýrů, což může vést k šíření nákaz, jako tomu bylo před několika lety v Austrálii.“ Lockett se však obává spíše toho, že ptáci mohou škodit. Podle něj, pokud by si lidé v současné době neudržovali sociální odstup, pravděpodobně by ještě letos vypukla ptačí chřipka. Další ohniska ptačí chřipky se objevila v Indii a ve Spojeném království.

Předpokládá se, že řada nemocí se do lidského těla dostává konzumací kontaminovaného masa, včetně COVID-19, eboly a SARS. Ekologický spisovatel John Vidal, který pracuje na knize odhalující souvislosti mezi přírodou a nemocemi, předpověděl, že svět bude čelit nové pandemii. Vzhledem k oblibě letecké dopravy a celosvětového obchodu by se virus mohl dostat do celého světa a nevědomky se rozšířit do dalších zemí prostřednictvím asymptomatických nosičů. Podle Vidala by virus mohl zabít desítky milionů lidí během několika týdnů, než se uzavřou hranice. „Lidstvo změnilo svůj vztah k divokým a hospodářským zvířatům, zničilo jejich životní prostředí a hodilo je do jednoho pytle. Proces se tak zrychluje. Pokud si neuvědomíme vážnost situace, může být současná pandemie jen předzvěstí něčeho mnohem vážnějšího,“ varuje na závěr.

zdroj: dran.sk, Sunonline.com, Titulní obrázek: Pixabay.com/geralt