Přestavba Napoleonského vězení v Chorvatsku: Kontroverzní investor se považuje za největšího stavitele po Diokleciánovi

Rovinjské napoleonské vězení se mění na moderní obchodně-rezidenční budovu, jejíž dveře se otevřou až za několik let.

Jak píše chorvatský deník Poslovni Dnevnik, ačkoli se to může zdát ještě daleko, na jaře roku 2025 se plánuje dokončení obchodně-rezidenční budovy na místě bývalého chladírenského skladu Mirna. Tento objekt byl vybudován v přestavěném napoleonském vězení Rovinj, které bylo dokončeno v pozdější éře rakouského císařství, uvedl ve své zprávě server Total-croatia-news.com.

Obyvatelé Rovinje znají toto místo jako „Napoleonovo vězení“ nebo „Napoleonova pevnost“, protože se traduje, že právě za francouzské vlády byly zbourány dvě olejny a začala výstavba opevněného objektu na Valdiboru, který dokončili Rakušané, když po francouzské nadvládě převzali Istrii.

Vizualizace budoucí podoby obchodně-obytného domu v Rovinji. Zdroj: twitter.com

Rovinjské napoleonské vězení se změní na obchodně-rezidenční komplex, který vznikne po demolici stávající budovy, jejíž zdi jsou staré více než 200 let, píše místní portál Glas Istre/Hlas Istrie. Velmi zajímavé na této konkrétní investici je, že jedním z nejvýznamnějších investorů je podnikatel ve stavebnictví, gastronomii/pohostinství a hotelnictví z města Split, který před dvěma lety sám skončil ve splitském vězení, údajně v důsledku něčeho, co souviselo s jeho podnikáním.

Pokud se v těchto věcech v Chorvatsku alespoň trochu orientujete, je vám více než jasné, že zde máme na mysli Zvonka Kotarace. Ten se v mnoha svých mediálních vystoupeních označoval za „největšího splitského stavitele po Diokleciánovi“ a kterého Slobodna Dalmacija nazvala „králem stavebnictví“ ve Splitu a v celé Dalmácii.

Zdroj: total-croatia-news.com. Náhledová fotografie: Maesi64 – Own work, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28482860