Světla nad Marfou: 150 let stará záhada nad mexickou pouští

V západním Texasu v městečku Marfa se nachází jedna z mnoha dosud nevyjasněných záhad. Nad pohořím Chinati v Chihuahuanské poušti se nacházejí tzv. světla z Marfy, tajemné světelné úkazyvelikosti basketbalového míče. Na obloze se objevují spontánně, bez ohledu na počasí. Místní je nazývají světla duchů nebo světla Chinati.


Podle očitých svědků jsou světla žlutá, oranžová, zelená, modrá, růžová, bílá nebo červená a
objevují se nad pouštní vegetací Mitchell Flats. Někdy jsou nehybná, jindy poskakují nebo se rychle pohybují po obloze, rozdělují se na dvě a zase spojují. Pozorovatelům obvykle nabízí ohromující světelné představení. Jedním z nejlepších míst pro pozorování jevu je úsek silnice Highway 90, devět mil východně od Marfy.


První záznam o tajemných světlech pochází z roku 1883, kdy pastevec Robert Reed Ellison
projížděl průsmykem Paisano Pass se svým dobytkem, přesvědčen, že v dálce vidí táborový oheň Apačů. Při bližším zkoumání však žádný tábor neobjevil. Město Marfa se chytlo příležitosti a v roce 2003 vybudovalo rozhlednu určenou speciálně pro pozorování světel. Ta vcelku úspěšně přitahuje návštěvníky ze všech koutů světa a kdysi umírající město výrazně oživila.


Existuje několik teorií, které se snaží tento jev objasnit, ale žádná z nich nebyla dosud univerzálně přijata. Nejčastější vysvětlení je, že se jedná o světla z aut jedoucích po nedaleké dálnici. V roce 2004 byl dokonce proveden čtyřdenní výzkum studenty Fakulty fyziky z Texaské univerzity v Dallasu, který potvrdil, že se světelné jevy objevují v souvislosti se silničním provozem. Další teorie tvrdí, že světla jsou způsobena atmosférickými jevy nebo fata morganou, vyvolanou ostrými teplotními přechody mezi teplým a studeným vzduchem. Spekuluje se také, že světla jsou obdobným jevem jako bažinné plyny fosfan a metan, které při smíšení s kyslíkem hoří. Plyny se následně rozsvítí a září. Další teorie se zmiňuje o podzemním blesku, který je způsoben podzemními elektrickými náboji, které jsou způsobeny geologickým napětím. Navzdory tomu, že vědecké teorie nabízejí racionální vysvětlení jevu, zůstávají světla jednou z největších záhad texaské pouště. Vzhledem k nevysvětlitelnému původu světel nad Marfou se v průběhu let vyvinulo pochopitelně i několik bizarních mýtů a pověstí.

Někteří lidé věří, že se jedná o zjevení duchů zemřelých španělských dobyvatelů putujících pouští, zatímco jiní se domnívají, že jde o pozůstatek starodávného indiánského rituálu. A jako u každého nevysvětlitelného jevu odehrávajícím se na obloze, ani tady nesmí chybět teorie o mimozemšťanech přistávajících v poušti, daleko od pozornosti lidstva.

zdroj: bbc.com, redakce, Titulní obrázek: Wikimedia Commons/Popperipopp