Vaše barva očí prozradí i to, co nechcete: Podle vědců odhalí, jakou máte inteligenci, povahu, a jaké jsou vaše slabé a silné stránky

Oči jsou jednoznačně považovány za bránu do duše člověka. Často se z pohledu druhého člověka dozvíte víc než z pouhých slov. Samotná barva očí může prozradit informace o vaší inteligenci a povaze. Osobnost podle barvy očí může být různorodá. Podívejte se s námi na povahové rysy, silné a slabé stránky, které určuje vaše barva očí.

Myslíte si, že barva očí nemůže ovlivnit osobnost? Australští vědci se rozhodli prozkoumat souvislost mezi těmito dvěma faktory. Do studie bylo zapojeno více než 300 dobrovolníků. V dotazníku uvedli svou barvu očí a odpověděli na otázky týkající se jejich osobnosti. Výsledek studie ukázal, že lidé se světlými duhovkami působí méně příjemným dojmem než jedinci s tmavýma očima, kromě toho jsou také více soutěživí, egocentričtí a skeptičtí vůči ostatním. Tmavoocí lidé naopak působí soucitně a vstřícně.

Ačkoli se souvislost mezi typem osobnosti a barvou očí může zdát zvláštní a nepravděpodobná, vědci se domnívají, že evoluce může vysvětlit vztah mezi těmito dvěma faktory. Před tisíci lety byl v chladném a suchém podnebí nedostatek potravin. Muži museli za potravou cestovat na velké vzdálenosti, a proto umírali rychleji než ženy. Nejčastější barva očí je hnědá. Lidé se světlejší barvou očí byli vzácnější a snáze hledali partnery, takže po nich byla velká poptávka. To může být zdrojem jejich označení za soutěživé a sebestředné.

Kouzelné zelené oči

Vzhledem k malému podílu zelené barvy v populaci, je tato barva považována za nejvzácnější barvu očí na Zemi. V minulosti se ženám s touto barvou duhovek přisuzovala magická moc a říkalo se jim prsaté dívky. Snad proto obklopuje lidi se zelenýma očima tajemná aura. Mezi jejich silné stránky patří to, že se dokáží soustředit i ve velmi rušivém prostředí a jsou poměrně trpěliví. Vyhýbají se konfliktům a naopak se snaží být ke všem přátelští. V citových projevech jsou zdrženlivější, ale když najdou někoho, komu mohou důvěřovat, jsou vášniví a romantičtí.

Plaché modré oči

Modrá barva očí vyvolává v některých lidech pocit chladu, zatímco jiní si ji spojují s barvou oblohy, a tedy s mírem a harmonií. Lidé s touto barvou očí jsou upřímní, klidní, pravdiví, sentimentální a řídí se intuicí. Mají obdivuhodnou vnitřní sílu a vzdát se pro ně nepřipadá v úvahu. Usilují o životní štěstí a pokud jim opravdu na něčem záleží, tak si to chrání jako kočka svá koťata. Občas sklouznou k rutině a nechají se ovládat emocemi. Takoví lidé mohou být plaší a bázlivější. 

Přátelské hnědé oči

Hnědá barva očí je nejčastější na světě. Jedinci s takovou barvou očí jsou považováni za atraktivní a věrné. Dokážou přijít s praktickými řešeními a důležité je pro ně dobré vzdělání. Vynikají v logice. Říká se o nich, že výborně líbají. Díky teplému odstínu duhovek působí důvěryhodně a přátelsky. Mohou mít velký vliv na ostatní a být přesvědčiví. Jsou velmi oddaní lidem, na kterých jim záleží. V těžkých situacích mají dar a kouzlo, že se jim skoro vždy podaří utěšit druhé, které potkalo velké trápení.

Oříškové oči milující dobrodružství

Lidé s takovou barvou očí jsou považováni za dobrodruhy, kteří rádi zkoušejí nové věci, často riskují a jsou odvážní. Zároveň si však uvědomují své limity. U některých se objevují sobecké rysy. Takový člověk si jde vždy za svým a na druhé ohledy nebere. Jejich majitelé jsou velmi kreativní osobnosti, které hýří nápady. Bývají to silné osobnosti, které si jdou za svými cíli, občas jsou schopni se kvůli tomu chovat sobecky.

Empatické šedé oči

Šedá barva očí patří k těm nejvzácnějším. Lidé s takovými duhovkami často nebývají ostatními bráni zcela vážně. Říká se o nich, že patří k nejvyrovnanějším osobnostem a jsou velmi empatičtí. Šedoocí lidé jsou velmi zodpovědní a berou věci vážně. Měli by vynikat v řešení krizových situací, v nichž dokáží zachovat klid. Proto se takoví lidé hodí například na pozici krizového interventa, policejního vyjednavače či psychologa. 

Záhadné černé oči

Čím tmavší je barva očí, tím tajemněji člověk vypadá. Černoocí lidé mají uhrančivý pohled a dokáží díky němu své okolí okouzlit. Obvykle překypují velkou životní energií, jsou temperamentní a někdy nepředvídatelní. Nemusíte se jich bát, jsou přátelští a v nouzi dokáží podat pomocnou ruku. Pojí se s nimi energická povaha, tito lidé jsou velmi vitální a aktivní. Jejich slabou stránkou je výbušnost a navíc jednají velmi impulzivně, aniž by si plně uvědomili následky svých činů. 

zdroj: Medical Daily, Autor: Michaela Hanelová, Titulní obrázek: Pixabay.com/Bessi