4 způsoby, jak se můžete zranit při cvičení

Pravidelné cvičení je ideální pro udržování fyzické kondice a v boji proti nadváze a obezitě. Je třeba si v denním režimu najít alespoň chvíli volného času a věnovat se oblíbené fyzické aktivitě. Nemusí to být jen běh nebo návštěva posilovny. Dobré jsou také turistika, jízda na kole, jóga. Určitě si najdete sport, který vám bude vyhovovat. Při sportování je ale zapotřebí opatrnosti, abyste se při něm nezranili.

Když přepálíte trénink

Spousta lidí, jakmile se rozhodne cvičit, chce dohnat ztracený čas tím, že najednou si naloží velkou porci tréninku. Pak se diví, že je po cvičení bolí celé tělo. Správnější cesta je začít s mírnější a kratší intenzitou, stačí třeba 10 až 20 minut. A každý den si přidávat pár minut navíc. Tím se můžete vyhnout přetaženým svalům. Důležitý je ale také odpočinek po cvičení, aby svaly měly čas na regeneraci. Pro začátek je proto vhodné cvičit obden a postupně zátěž přidávat.

Proč se na běžeckém pásu nedržet madel

Kdo začíná cvičit na běžeckém pásu, má tendenci se držet jeho madel. Není se čemu divit. Udržet rovnováhu na něm nemusí být pro začátečníka zrovna jednoduché. Jenže takový postoj je pro tělo nepřirozený a dochází k přetěžování ramen. Proto si nastavte takovou rychlost, při které se cítíte bezpečně. Tu můžete časem zvyšovat, až na běžecký pás zvyknete.

Než půjdete běhat, protáhněte svaly

Někdo má ve zvyku při běhání jet hned na plný výkon a zapomene na to nejdůležitější. Tím je správné protažení a zahřátí svalů. Pokud tak neučiníte, koledujete si o možné jejich poranění. Dopřejte si proto před výběhem strečink, který rozpohybuje svaly i šlachy. Ty se stanou poddajnější a bude se vám i lépe běhat.

Cvičíte stále stejné cviky

Jestliže trénujete týdny a měsíce stejné cviky, zatěžujete pořád ty samé svaly a klouby. To může vést až ke stresové zlomenině. Správně byste měli vyzkoušet takzvaný křížový trénink, kdy každý den procvičíte jinou svalovou část. Platí to i pro běhání, které je možné proložit plaváním nebo jízdou na kole, jógou či pilates.

Který sport je váš nejoblíbenější?

zdroj: redakce, Michaela R., mdorthospecialist.com, Titulní obrázek: Pixabay.com/planet_fox