Čechy oblíbená instantní káva: Pravda o jejím obsahu, která vás nepotěší

Na instantní kávu stále většina lidí pohlíží jako na podvod nebo na slabý čajíček v porovnání s káou připravenou ze zrn. I tak ale z této suroviny společnosti jako Starbucks dokázaly udělat oblíbenou pochoutku. Jaký je ale vlastně rozdíl mezi klasickou a instantní kávou?

Instantní kávu si připravíte rychleji

Výroba instantní kávy je rychlejší, levnější a je mnohem jednodušší ji připravit. Jednoduše přidáte prášek do vroucí vody, podobně jako když si chystáte instantní čaj. Jak se vlastně tato pochutina vyrábí? Instantní káva se připravuje z celých kávových zrn, která jsou pražena. Poté se rozemelou a uvaří. Nato se veškerá voda odstraní, až zbydou pouze dehydratované krystaly. Když se tyto krystaly opětovně zalijí vodou, káva je připravena.

Má mnohem nižší obsah kofeinu

V instantní kávě se nachází méně kofeinu, což ocení obzvláště ti, kdo se snaží konzumaci kávy omezit. Jeden šálek instantní kávy obsahuje mezi 30 až 90 miligramy kofeinu. Oproti tomu stejné množství klasické kávy v sobě skrývá 70 až 140 miligramů kofeinu. Milovníci kávy si tak stále pochutnají na svém oblíbeném nápoji, omezí ale přísun kofeinu.

Instantní káva obsahuje méně kofeinu.  
Fotka od moritz320 z Pixabay.
Foto od moritz320 z Pixabay.

Obsahuje nebezpečnou látku

I tato dobrota má své nedokonalosti. Nevýhodou instantní kávy je její chemické složení. Obsahuje totiž chemickou látku akrylamid. Tato krystalická látka bez vůně se tvoří při pražení kávových zrn. A právě této potencionálně škodlivé sloučeniny obsahuje instantní káva až dvojnásobné množství oproti klasické. Může působit negativně na náš nervový systém a zvyšovat riziko vzniku rakoviny. Tato rizika ale zatím nebyla nijak dále prokázána, protože se váží na velmi vysoký příjem kávy denně. Museli byste zkrátka a jednoduše pít jednu kávu za druhou, aby bylo co zkoumat.

Instantní káva má mnohem nižší obsah kofeinu než klasická, obsahuje ale vyšší hladiny akrylamidu.

Zdroj: www.mashed.com. Náhledový obrázek: Pixabay.com/ulleo