Denní sprcha jako rutina? Toto jsou možné nežádoucí účinky, pokud se sprchujete příliš často

Sprchujete se denně? Nejste jediní. Dennodenní sprchování nebo koupání v horké vodní lázni je naučený zvyk, který jsme si osvojili v dětství. Víte ale, že například v Číně se lidé sprchují nebo koupou zhruba dvakrát do týdne? Jaká frekvence tedy našemu zdraví prospívá více?

Spousta z nás se domnívá, že denní sprchování je v mnoha ohledech zdravější. Většinou se sprchujeme, abychom zabránili vzniku tělesného pachu. Některým z nás ranní sprcha pomáhá nastartovat organismus po dlouhém spánku nebo náročné práci. Fyzicky aktivní jedinci se sprchují dokonce několikrát denně. Časté mytí s sebou nese ale i některá rizika. Jak se projevují nežádoucí účinky nadměrné osobní hygieny?

Hrozby častého sprchování

Na naší pokožce se běžně vyskytuje tenká vrstva lipidů, prospěšných bakterií a mikroorganismů, vytvářejících ochrannou bariéru, kterou mytím (zejména teplou vodou a detergenty) odstraníme. Výsledkem může být:

1. Suchá, podrážděná nebo svědivá kůže
2. Odstranění ochranné kožní bariéry, což může vést k infekcím a kožním alergiím
3. Narušená rovnováha mikroorganismů a následná resistence vůči léčbě antibiotiky
4. snížená schopnost imunitního systému

Denodenní sprchování tak vašemu zdraví nikterak neprospívá. Právě naopak. Může způsobovat kožní problémy, vést ke vzniku infekcí a alergických reakcí. Nemluvě o olejích, parfémech a dalších iritujících přísadách, které jsou běžnou součástí šamponů, kondicionérů a sprchových gelů.

Tři až pět minut

Žádná ideální frekvence sice není pevně stanovena, avšak sprchování několikrát do týdne by mělo být pro většinu populace dostačující (pokud k častějšímu sprchování nejsou jiné důvody). Snažte se délku sprchování omezit na tři až pět minut, nejenže vám vaše pokožka poděkuje, ale ušetříte tak i spoustu vody!

Zdroj: health.harvard.edu / Náhledová fotografie: freepik