Dvě záhadné rakve nalezené pod Notre Dame byly nyní otevřeny

Když se v roce 2019 objevila zpráva, že ikonická pařížská katedrála je zahalena plameny, země po celém světě se spojily ve vyjádření svého smutku a zděšení.

Zatímco nebojácné úsilí hasičů nakonec dokázalo zachránit budovu před úplným zničením, bude trvat roky, než se katedrála plně obnoví do své bývalé slávy.

Katastrofa má však přinejmenším jednu pozitivní stránku – objev dříve neviditelných relikvií ukrytých hluboko ve struktuře.

Začátkem tohoto roku vykopávky prováděné na místě přinesly neočekávaný objev dvou olověných sarkofágů, o kterých nikdo ani nevěděl, že tam jsou.

Rychle vpřed do současnosti a nyní vědci konečně otevřeli dvě rakve – které se datují několik století zpět – aby zjistili, komu patřily.

Ukázalo se, že okupanti byli oba bohatí muži.

První, kdo byl identifikován podle desky na samotné rakvi, byl Antoine de la Porte – 83letý člen duchovenstva zodpovědný za katedrálu, který zemřel 24. prosince 1710.

Druhý muž zatím zůstává tak trochu záhadou, protože na jeho rakvi nebyla žádná doprovodná deska.

Zkoumání jeho ostatků naznačilo, že mu bylo mezi 25 a 40 lety, když zemřel, a že v letech před smrtí přišel o všechny zuby, což naznačuje, že pravděpodobně podlehl tuberkulóze.

Kdo přesně byl a proč byl pohřben pod Notre Dame, však zůstává záhadou.

zdroj: LiveScience, Titulní obrázek: Pixabay.com/makabera