Fotbal na dně jezera či historie pod hladinou: Nepřekonatelný seznam TOP 10+ netušených a vzrušujících míst v Chorvatsku

Léto už je rozjeté a vy možná zvažujete, kde strávíte dovolenou. Inspirujte se výběrem opravdu zajímavých a nepoznaných míst v Chorvatsku, které shromáždil slovenský server Topky.sk.

Chorvatské pobřeží a ostrovy stále patří mezi nejoblíbenější letní dovolenkovou destinaci především Čechů a Slováků. Podívejte se na místa, o kterých jste možná nevěděli ani neslyšeli!

1. Moře, slunce a modré vlajky

Písečná pláž Sakarun na ostrově Dugi otok patří mezi ty nejkrásnější na světě. Skrytá v zálivu poskytuje útočiště pro všechny, kdo hledají odpočinek na slunci (i s rodinou). Chorvatsko se může pochlubit rozmanitými plážemi a většina z nich má Modrou vlajku, což svědčí o kvalitě moře, bezpečnosti a službách. Věděli jste, že až 97,96 % testovaných pláží bylo vyhlášeno jako vynikající ke koupání?

2. Vinnetou v Chorvatsku

Zrmanja je řeka , která je podle jména našincům spíše neznámá, přitom ji zná každý fanoušek filmové trilogie „Vinnetou“ jako Rio Pecos. Důvěrně ji však znají vodáci, hlavně její horní tok plný meandrů a vodopádů. Pokud vás povalování na pláži nudí, pojďte sjíždět jeden z nejkrásnějších říčních kaňonů v Chorvatsku.

3. Party dovolená s přáteli

Několikadenní divokou party, na kterou budete vzpomínat celý život, zažijete jedině na party ostrově Pag. Známou pláž Zrće nedaleko města Novalja vyhledávají turisté kvůli nejlepším diskotékám a barům a mezi 3. a 7. červencem tam zažijete to nejlepší ze světové elektronické hudby na známém Hideout Festivalu.

4. Gastroturistika – s partnerem, s rodinou, bez dětí

V Chorvatsku si můžete dovolenou doslova vychutnat! Oblast Kvarner je dobře známé severní pobřeží kolem Rijeky, Crikvenice a ostrovů Krk, Rab, Cres a Lošinj. Určitě si nenechte ujít světoznámé kvarnerské krevety či rabský dort, jehož ingredience zná jen pár místních cukrářek. Nezapomeňte na ochutnávku skvělých místních vín, například Trojščina z ostrova Suska nebo víno žlahtina z Vrbniku.

5. Moře a jeskyně

Víte, kde se natáčelo druhé pokračování oblíbeného muzikálu Mamma Mia? Možná vás překvapí, že to nebylo v Řecku, ale na nejvzdálenějším obydleném chorvatském ostrově Vis. Kromě přenádherných pláží a scenérie s množstvím jachet a rybářských lodí se v jeho blízkosti nachází mnoho neobydlených ostrovů, na které se snadno dostanete jachtou či rybářskou lodí, i několik překrásných barevných jeskyní s nejznámější Modrou jeskyní. 

6. Historie pod hladinou

Zůstaňme ještě chvíli na ostrově Vis, který je rájem i pro milovníky historie a pro potápěče. Během druhé světové války byl ostrov italskou a později spojeneckou základnou. Spojenci na ostrově postavili letiště. Díky tomu mořské dno u Visu skrývá kolem třiceti vojenských letadel, bombardérů a stíhaček. Zblízka si můžete prohlédnout například vrak parníku Vis, který tam za války narazil na minu.

7. Léto podle Robinsona

Legendární chorvatský ostrov Palagruza uprostřed Jaderského moře s majákem, kde se lze ubytovat. Fotka od Route 77 / Shutterstock

Chcete-li svoji dovolenou strávit sám daleko od lidí, máme pro vás skvělý tip. Na ostrově Palagruža pobývali lidé již před 9 000 lety, byl dokonce domovem Dioméda, řeckého hrdiny Trojské války. Na ostrov se dostanete, jak jinak, lodí a bydlet budete na jediném možném místě – v majáku, ke kterému se však budete muset vyšplhat rovnou z pláže. Ocitnete se tak v příbězích starých Řeků, Římanů, benediktinů i rybářů z Komiže, obklopeni unikátní přírodou.

8. Fotbal na dně jezera

Jen 40 km od Makarské se nachází tajuplné Červené jezero. Jméno získalo podle červeně zbarvených strmých skal kolem jezera. Leží pět metrů pod úrovní mořské hladiny a hloubka dosahuje až 255 metrů. Nedaleko se nachází Modré jezero, ve kterém se můžete i vykoupat. Jednou za pár let však jezero vyschne a na jeho dně se tehdy koná fotbalový zápas atmosférou připomínající finále Ligy mistrů.

9. Romantika na ostrově lásky

Plánujete si v létě říci „ano“ se svou milovanou či milovaným? Dopřejte si maximální romantiku a  první manželský polibek si dejte přímo na „Ostrově lásky.“ Jeho skutečné jméno je Galešnjak a Google Earth jej označil za jeden z mála přírodních úkazů ve tvaru srdce a server Huffington Post ho před pár lety prohlásil za „Nejsladší ostrov na světě.“ Nachází se nedaleko Zadaru a jeho pláže i příroda přímo volají po romantickém pikniku ve dvou.

10. Městská turistika

Podél chorvatského pobřeží se nachází množství míst, která dýchají historií. Pokud se zajímáte o historii antické Římské říše, navštivte Pulu na istrijském poloostrově. Toulejte se uličkami Dubrovníku v Dalmácii – „perly Jadranu“ jejíž původ sahá až do starého Řecka, najdete tam množství zachovaných starověkých památek. Vychutnejte si Rijeku, moderní pulsující město v kvarnerské oblasti, kde budete vždy mít na dosah ruky i překrásné pláže a kdykoli budete moci z rozpálených uliček skočit přímo do osvěžujícího moře.

Zdroj: www.topky.sk. Náhledová fotografie: Wirestock Creators / Shutterstock: Chorvatský kaňon na řece Zrmanja – místo, kde se natáčel film o Vinnetouovi.