Nafouklé břicho a nadýmání nejsou jen tak: S těmito třemi příznaky již navštivte lékaře

Nadýmání je něco, co čas od času zažíváme všichni – zejména po velkém nedělním obědě. A přestože obvykle zmizí samo od sebe a bez větších problémů, neměli byste ho brát jako „normální“. Odborníci popsali příznaky, kdy byste se měli začít obávat o svoje „nafouklé“ břicho.

Dietoložka Sammie Gillová a praktický a estetický lékař Ahmed El Muntasar tento problém popsali a upozornili na moment, kdy je dobré vyhledat lékaře:

1. „Pokud je vaše nadýmání nepřetržité, bolestivé, nadměrné nebo vás trápí každý den, navštivte svého praktického lékaře. Není to něco, s čím byste se měli smířit, a dobrou zprávou je, že existuje mnoho možností, které stav pomohou zmírnit.“

2. Příčinou nadýmání ale mohou být vážné zdravotní problémy. Potravinová intolerance nebo syndrom dráždivého tračníku mohou vysvětlovat, proč máte nafouklé břicho. Obě diagnózy mohou mít jiné příznaky, jako je zácpa nebo průjem.

3. Když vám nadměrné nadýmání způsobuje bolest, nestandardní toaletní návyky, krev ve stolici nebo bezdůvodná ztráta hmotnosti, může to signalizovat rakovinu střev.

Nadýmání dovede potrápit. Fotka od 8photo z Freepik

„Ženy by v tomto případě mohla znepokojovat rakovina vaječníků,“ řekl dr. El Muntasar, podle kterého se nadýmání obvykle vyskytuje v důsledku pěti věcí – nadváha, plynatost, těhotenství, stolice nebo tekutiny hromadící se v břiše. „Obecně řečeno, bez příčiny byste opravdu neměli být nafouknuti, takže pokud je tomu tak, musíte vyhledat lékařskou pomoc.“

Pět užitečných rad, jak minimalizovat nadýmání:

1. Jídlo žvýkat dobře a pomalu. „Jezte klidně bez rozptylování se telefonem, notebookem nebo televizí,“ řekla Gillová.

2. Vyhýbejte se žvýkačkám, jídlům s přidanými sladidly a syceným nápojům. „Vyhněte se velkému množství ovocných šťáv nebo ovocných smoothies,“ řekla dietoložka.

3. Jezte menší porce pravidelně během dne místo velkých porcí naráz.

4. S podporou dietologa nebo odborníka na výživu vypozorujte potravinovou intoleranci.

5. Příčinou nadýmání může být i stres nebo příliš časté sezení. „Vyzkoušejte masáž břicha nebo lehké cvičení, chůzi nebo strečink. Pár cviků denně pomůže udržet střeva v pohybu a snížit závažnost příznaků nadýmání,“ dodala Gillová.

Zdroj: www.cas.sk. Náhledoví fotografie: Katemangostar z Freepik