Generace Baby boomers (1946-1964): Jak žili a čím jsou ovlivněni lidé, kteří se v něm narodili? Zažili mnoho změn a divokých let?

„Baby boomer“ je termín používaný k popisu osoby, která se narodila v letech 1946 až 1964. Generace baby boomu tvoří podstatnou část světové populace, zejména v rozvinutých zemích. Podle poslední zprávy o sčítání lidu představuje 73 milionů obyvatel Spojených států k červenci 2019.

Jako největší generační skupina v historii USA (dokud je generace mileniálů mírně nepřekonala), baby boomers měli – a nadále mají – významný dopad na ekonomiku. V důsledku toho jsou často zaměřeny na marketingové kampaně a obchodní plány.

Baby boomers se objevily po skončení druhé světové války, kdy porodnost po celém světě prudce vzrostla. Exploze nových kojenců vešla ve známost jako baby boom. Během boomu se jen ve Spojených státech narodilo 76 milionů dětí.

Většina historiků říká, že fenomén baby boomu s největší pravděpodobností zahrnoval kombinaci faktorů: lidé chtěli založit rodiny, které odložili během druhé světové války a velké hospodářské krize, a pocit důvěry, že nadcházející éra bude bezpečná a prosperující. Opravdu, pozdní 1940 a 1950 obecně viděl zvýšení mezd, prosperující podniky, a zvýšení rozmanitosti a množství produktů pro spotřebitele.

Tuto novou ekonomickou prosperitu doprovázela migrace mladých rodin z měst na předměstí. G.I. Bill umožnil vracejícímu se vojenskému personálu koupit cenově dostupné domy v oblastech kolem okrajů měst.6 To vedlo k předměstskému étosu ideální rodiny skládající se z manžela jako živitele, manželky jako hospodyně v domácnosti a jejich dětí.

Vzhledem k tomu, že rodiny z předměstí začaly využívat nové formy úvěrů k nákupu spotřebního zboží, jako jsou automobily, spotřebiče a televizory, podniky se také zaměřily na tyto děti, rostoucí boomery, s marketingovým úsilím. Jak se boomers přiblížili dospívání, mnozí se stali nespokojeni s tímto étosem a spotřebitelskou kulturou spojenou s ním, která poháněla hnutí kontrakultury mládeže v roce 1960.

Tato obrovská kohorta dětí vyrostla, aby platila desetiletí daní sociálního zabezpečení, které financovaly odchody jejich rodičů a prarodičů. Nyní miliony lidí každý rok odcházejí do důchodu.

Jako nejdéle žijící generace v historii jsou boomers v popředí toho, co se nazývá ekonomika dlouhověkosti, ať už vytvářejí příjem v pracovní síle, nebo zase spotřebovávají daně mladších generací ve formě svých šeků sociálního zabezpečení.

První z generace baby boomu se v roce 2011 stali způsobilými odejít do důchodu.

V mnoha ohledech se způsob, jakým tráví svá léta po práci, bude lišit od způsobu, jakým tráví jejich rodiče; členové toho, co je často nazýváno Největší generací.

Americká prosperita po druhé světové válce zlepšila situaci pro nejlepší generaci, která těžila z pracovní síly, v níž na každého důchodce připadalo přes 16 zaměstnanců. Spousta lidí v této generaci mohla odejít do důchodu v oficiálním věku 65 let.

Jednou ze změn mezi tehdy a dneškem je, že se očekává, že velké procento ze 73 milionů amerických baby boomers bude žít déle než jejich rodiče. Takže jejich doba odchodu do důchodu bude delší.

S větším zdravím a energií – a jejich děti nyní dospělé – boomers, kteří si to mohou dovolit, očekávají, že stráví alespoň předčasný odchod do důchodu plněním cestovních snů a dalších položek seznamu kbelíků. Ti, kteří nyní dosáhnou důchodového věku, jsou často dostatečně zdraví, aby mohli běhat maratony, stavět domy a dokonce i začít podnikat.

Místo toho, aby se přestěhovali do komunit důchodců, mnozí se stěhují do malých měst, která mohou nabídnout pracovní a vzdělávací příležitosti. Jiní boomers se rozhodnou přestěhovat do městských oblastí, aby využili vybavení, jako je veřejná doprava a kulturní atrakce.

Největší generace měla relativně málo investičních možností: většinou běžné dluhopisy a vkladové certifikáty. Ale to jsou relativně bezpečné formy příjmu. To neplatí pro boomery. A co víc, s delší životností přichází více příležitostí a potřeb podstoupit alespoň některá investiční rizika, aby se zajistilo udržení kroku s inflací.

Dnešní boomers čelí stále se rozšiřujícímu vesmíru příjmových cenných papírů. Investiční průmysl poskytl spoustu lana k investování a spoustu nových a vzrušujících způsobů, jak to všechno ztratit.

Pokud měli pocit, že riskují, rodiče boomerů by si mohli koupit nějaké akcie vyplácející dividendy. V té době byla většina odvětví vyplácejících dividendy, jako jsou finance a veřejné služby, vysoce regulovaná. Desetiletí deregulace způsobila, že se tato odvětví stala méně předvídatelnými a riskantnějšími. Jistota dříve předpokládaných dividend nebo návratnosti investic je tedy nyní nejistá.

V roce 1980, kdy největší generace začala odcházet do důchodu, úrokové sazby překročily 19%. To bylo dobré pro střadatele (a hrozné pro kupce domů). Od té doby úrokové sazby klesají, s několika obdobími zvyšování. Například během pandemie COVID-19 úrokové sazby v březnu 2020 klesly na cíl 0 % až 0,25 %, ale o dva roky později vzrostly na cíl 0,75 % až 1 % od května 2022. Dlouhý pokles úrokových sazeb přinesl investorům do dluhopisů velkou návratnost.

Nejlepší generace mohla mít nižší příjem na hlavu, ale mnoho jejích členů mělo také firemní nebo odborové důchody, které mohly být značné po celoživotní práci pro stejného zaměstnavatele, jak bylo kdysi běžné.

Ale ekonomika se změnila, mnoho velkých korporací se sloučilo nebo zmizelo a odbory klesly z 20,1% pracovníků v roce 1983 na 10,3% v roce 2019, podle amerického úřadu pro statistiku práce.

A co víc, tradiční podnikové důchody byly nyní z velké části vyřazeny, což ustoupilo plánům 401 (k), IRA a dalším investičním nástrojům, které kladou břemeno na úsporu na jednotlivce. Vzhledem k tomu, že byli první generací, která se s těmito změnami setkala, většina boomerů nezačala šetřit dostatečně nebo dostatečně brzy.

Pokud jde o federální důchod známý jako sociální zabezpečení, existují obavy, že by mohl být nedostatečný. Problém je v tom, že generace baby boomerů je mnohem větší než generace předchozí; Generace X, která ji následuje, je mnohem menší; A dokonce i generace tisíciletí větší než boomers není dostatečně velká, aby kompenzovala zvýšenou dlouhověkost boomerů.

Pokud nedojde ke změnám v tom, jak je strukturováno sociální zabezpečení, odhaduje se, že od roku 2034 nebude dostatek pracovníků platících daně, kteří by podporovali plné platby sociálního zabezpečení důchodcům. Během let, kdy se baby boomers začali připojovat k pracovní síle, poměr pracovníků k důchodcům se pohyboval přibližně od 5,1 do 3,3. Od roku 2013 toto číslo kleslo na 2,8 a očekává se, že se bude snižovat.

zdroj: Investopedia.com, Titulní obrázek: Wikimedia Commons/Bill Branson