Před 75 lety záhadně zmizelo letadlo s československými hokejisty. Nikdy nebyli nalezeni

8. listopadu 1948 zmizelo beze stopy malé soukromé letadlo s částí týmu československých hokejistů, kteří mířili z Paříže do Londýna, nejprve nad Lamanšským průlivem. Na palubě byli Zdeněk Jarkovský, Vilibald Šťovík, Miloslav Pokorný, Ladislav Troják, Karel Stibor a Zdeněk Švarc – mistři světa a stříbrní olympijští medailisté s výjimkou Zdeňka Švarce. Od tragédie uplynulo 75 let.

Tehdy národní tým zahájil přípravu na mistrovství světa 1949 pod vedením nového trenéra Antonína Vodičky zahraničním zájezdem do Francie a Velké Británie. Od počátku se objevovaly problémy s pasy a lety. Hráči odletěli do Paříže až v den zápasu, v sobotu 6. listopadu, ale náhradní brankář Zdeněk Jarkovský a obránce Zdeněk Švarc zůstali v Praze s tím, že se k ostatním připojí v neděli v Paříži. „Tenhle výlet mě stál tolik nervů, že bych se nedivil, kdyby se ještě něco pokazilo. Možná by bylo nejlepší zůstat doma,“ nepřímo předpověděl tehdy neštěstí trenér Vodička.

Národní tým porazil Racing Paříž 4:3 a hráči měli mít v neděli v Paříži den volna a v pondělí odletět do Anglie. A došlo k dalšímu zádrhelu. Ukázalo se, že o letenky je velký zájem, takže společný výlet se ukázal jako nereálný. Proto většina výpravy odletěla do Londýna už v neděli a v Paříži zůstali jen čtyři (Šťovík, Pokorný, Troják a Stibor), kteří neměli anglická víza.

V pondělí pak šestice Čechoslováků, kromě čtveřice bez víz ještě Jarkovský a Švarc, řešila, jak se dostat ke svým spoluhráčům. Obvyklé fronty byly přeplněné, navíc bylo špatné počasí. Řešením se ukázalo aerotaxi. Francouzský pilot René de Narbonne odstartoval s dvoumotorovým Beechcraftem Model 18 v 16:38 z ranveje pařížského letiště Le Bourget. Přetížený stroj se vydal na cestu do Londýna, přestože se v té době nad Lamanšským průlivem již vznášela hustá bílá mlha. Bývalý pilot RAF De Narbonne však za války převážel odbojové stíhačky přes kanál i za horšího počasí.

V 17:39 však jeho telegrafista naposledy telefonoval dispečerům, přičemž poslední depeši zachytily pozemní stanice v době, kdy se letoun nacházel v oblasti Le Mans, tedy jihozápadně od místa startu. Podle pozdějších rekonstrukcí se pilot zřejmě rozhodl neposlouchat dispečery a zvolil jinou trasu podél pobřeží směrem k Cherbourgu. Beechcraft s osmi lidmi na palubě nenávratně zmizel buď ve vodách Lamanšského průlivu, nebo ve francouzských pobřežních bažinách. Vrak letadla nebyl nikdy nalezen.

zdroj: Stcity.sk, Titulní obrázek: Wikimedia Commons/Public Domain