Je možné prodloužit průměrnou délku života lidí starších 90 let? Mnoho vědců se potýká s problémem prodloužení průměrné délky života

Vědci jsou přesvědčeni, že biologický program lidského těla počítá s délkou života nejméně 120 let. Vlivem některých nepříznivých faktorů se tedy současný člověk nikdy nedožije skutečného stáří.

Navíc stále více vědců dochází k závěru, že stárnutí není přírodním zákonem, natož nutným.

Zde je to, co V. Anisimov, doktor lékařských věd, předseda Gerontologické společnosti Ruské akademie věd, ještě v roce 2014: „Existuje názor, že stárnutí je naprogramované, tj. nevyhnutelné, zakotvené v našich genech. V určité fázi se program vývoje mění v program stárnutí, protože když člověk – a každý živý organismus – splní svou reprodukční funkci, příroda ho už nepotřebuje.“

Pokud je však naše stárnutí naprogramováno, pak musí existovat způsob, jak tento program neutralizovat. A právě na tento cíl se zaměřuje úsilí moderní gerontologie.

A tak ředitel petrohradského Institutu bioregulace a gerontologie Severozápadní pobočky Ruské akademie lékařských věd V. Chavinson považuje za příčinu předčasného stárnutí pokles syntézy bílkovin ve všech orgánech a tkáních. Na základě tohoto předpokladu dochází k závěru, že je možné zpomalit proces stárnutí v organismu obnovením nedostatku bílkovin v těle.

Tento vědec údajně jako první na světě vytvořil unikátní lék, který léčí stáří a prodlužuje život na 110-120 let. Není náhodou, že to byla právě skupina profesora Chavinsona, která v sovětských dobách prováděla tajný výzkum vývoje léků, jež by mohly zvýšit bojeschopnost vojáků v bojových podmínkách. Není divu, že celá tato práce probíhala pod označením přísně tajné. Vladimir Chavinson zemřel letos v lednu.

Zde je to, co o ní říkal sám V. Chavinson: „Dělali jsme to třicet let. Společně s Vladimírem Nikolajevičem Anisimovem jsme provedli 50 experimentů. Nikdo na světě nic podobného nedělal. Ale podařilo se to díky Sovětskému svazu a ministerstvu obrany. Protože svého času byla na Vojenské lékařské akademii, kde jsem pracoval, zřízena laboratoř bioregulátorů.

V té době byl Afghánistán a Černobyl, došlo k haváriím v ponorkové flotile. Naším úkolem bylo zvýšit bojovou připravenost vojáků, to znamená zvýšit syntézu bílkovin. Nejprve jsme izolovali účinné látky z mladých telat, z orgánů jejich imunitního systému, pak z mozku, z jater, z reprodukčního systému. Ukázalo se, že tyto látky jsou peptidy. Peptidy jsou malé bílkoviny.“

Po testování léku na zvířatech se ukázalo, že tento lék – jediný na světě – snižuje destruktivní účinek laserů na sítnici oka a mimo jiné ji obnovuje. Tento přípravek zatím nemá ve světě obdoby. Další výzkum však odhalil vedlejší účinek: Ukázalo se, že prodlužuje život.

Zdroj: springer.com, Titulní obrázek: Pixabay.com / omaralnahi