Podle odborníků by současná úroveň opatření neměla vést k žádnému poklesu emisí a k ničivému nárůstu globálních teplot o 2,5 °C.
Nová zpráva Světové meteorologické organizace (WMO) uvádí, že posledních osm let bylo nejteplejších v historii, což naznačuje, že svět se nachází uprostřed hluboké klimatické krize. Zpráva The Guardian interpretuje dohodnutou hranici maximálního oteplení o 1,5 stupně „na dosah“.
Rekordně vysoká hladina skleníkových plynů v atmosféře způsobuje, že hladina moří a tání ledovců dosahuje nových maxim. Tato věta zazněla v den zahájení summitu OSN o klimatu Cop27 v Egyptě. Generální tajemník OSN varoval, že naše planeta „je na cestě k dosažení bodu zvratu, který způsobí nevratný klimatický chaos“.
WMO odhaduje, že průměrná globální teplota v roce 2022 bude přibližně o 1,15 °C vyšší než průměrná teplota v letech 1850 až 1900.
Generální tajemník WMO Petteri Taala prohlásil, že „v současné době máme tak vysokou úroveň CO2 v atmosféře, že nižší cíl Pařížské dohody ve výši 1,5 °C je jen stěží dosažitelný“. Současná úroveň opatření by neměla vést k žádnému poklesu emisí a podle odborníků se očekává, že globální teplota vzroste o katastrofálních 2,5 °C.
Extrémní povětrnostní jevy již sužují téměř celou zeměkouli. Čína zažila nejdelší vlnu veder v historii, ve Velké Británii poprvé překročila 40 °C a evropské řeky, včetně Rýna, Loiry a Dunaje, klesly na kriticky nízkou úroveň.
zdroj: The Guardian, Titulní obrázek: Pixabay.com/zakibmsr