Johanna Quaas: Nejstarší gymnastka světa

Johanně Quass je 97 let a díky svým gymnastickým cvikům, které nezvládá ani spousta dvacátníků, se v roce 2012 zapsala do Guinessovy knihy rekordů. Jak se udržuje ve formě?

S gymnastikou sice začala jako dítě, nicméně z důvodu stěhování její rodiny do jiné části Německa a později kvůli 2. světové válce, s ní přestala až do svých 57 let. Mezitím však vystudovala sportovní školu, aby poté mohla učit tělocvik další studenty. A protože gymnastika nebyla během okupace v Německu povolená, aktivně se věnovala házené. V roce 1954 vyhrála společně s týmem mistrovství východního Německa.

Úspěchy sbírala i v době, kdy trénovala mladé gymnastky. Její svěřenkyní byla například i Christel Felgner, která se umístila na čtvrtém místě na Letních olympijských hrách v roce 1964.

Johanna Quaas během své gymnastické kariéry zvítězila v soutěžích pro seniory jedenáctkrát. Díky svým dovednostem získala cenu od mezinárodní gymnastické síně slávy. Dodnes s elegancí zvládá hvězdy a přemety, cvičí na hrazdě, kladině i na bradlech, na kterých dělá i náročné stojky.

Recept na dlouhověkost spočívá podle 97leté penzistky v aktivním životním stylu. Kromě pravidelných gymnastických cvičení plave nebo chodí do sauny. Jí tak akorát a konzumuje především spoustu zeleniny. Kromě toho šíří svou lásku ke sportu mezi mladší generace a říká, že díky gymnastice je odolnější vůči pádům a úrazům.

zdroj: mymodernmet.com, Titulní obrázek: Pixabay.com/anovva